Truskavec a jeho účinky

Lidově truskavec, správně rdesno ptačí, je rod jednoletých rostlin. Tato rostlina se hojně vyskytuje i u nás v České republice, často je považována a řazena do kategorie plevelů. Truskavec však obsahuje řadu léčivých látek, díky čemuž má své uplatnění v přírodním léčitelství a bylinkářství.

Truskavec ptačí nese svůj přívlastek „ptačí“ z důvodu, že především v podzimních dnech tvoří semena rostliny významnou potravu pro ptactvo. Truskavec můžeme poměrně jednoduše rozpoznat, zatímco stonky jiných rostlin se tyčí do výše, truskavec nechává své stonky na zemi a roztahuje se spíše do šířky. Narazit na léčivý truskavec přitom není vůbec těžké. Roste kolem cest a chodníků, ale také na rumištích, dvorech a ušlapaných cestičkách. Kvete od června do podzimu, květy jsou růžové.

Sběr a příprava

Truskavec je v dnešní době docela dobře dostupný i v lékárnách a obchodech s přírodními produkty. Pokud se tak chcete vyhnout sbírání a sušení, možnost tu je. Vzhledem k tomu, že se truskavec vyskytuje na mnoha místech a často kolem něj nevědomky procházíme, byla by škoda nechat ho ladem a utrácet peníze, když jej můžete sami nasbírat a usušit. Pokud se tedy chcete pustit do sběru, ideálním obdobím je doba květu, tj. červen až září. Sbírají se části rostliny, rostoucí nad zemí, suší se ve stínu nebo v domácích podmínkách, teplota by přitom neměla překročit cca 40 °C. Vysušená rostlina nemá výraznou vůni, je trpká, zelená. Pro využití léčivých účinků si z usušených nadrcených kousků připravíme čaj.

Účinky truskavce

Dostáváme se k tomu hlavnímu, a to jsou účinky truskavce, bez nichž by nebyly žádné důvody jej sbírat a sušit. Truskavec má především mírně močopudné účinky, působí dobře na plíce a zastavuje průjmy.

Onemocnění trávicí soustavy

Pokud vás trápí nějaké onemocnění trávicí soustavy, můžete sáhnout právě po truskavci. Používá se při průjmech, jelikož působí svíravě a pomáhá tak průjem mírnit. Pro své stahující účinky se používá především při žaludečních katarech, střevních onemocněních ad.

Onemocnění ledvin

Nálev z truskavce ptačího působí mírně močopudně, hojně se používá do směsí, určených při léčbě onemocnění ledvin. Pokud máte problém s ledvinami, můžete si připravit čaj přímo a jen z truskavce anebo sáhnout po bylinné směsi, která kromě něj obsahuje i řadu dalších, pozitivně působících bylin. Je třeba také upozornit na důležitou vlastnost rozpouštět močové kameny, jen málokterá rostlina se tímto může pyšnit.

Další účinky

Truskavec se prakticky odjakživa používal pro zastavování krvácení. Dnes už tento účel příliš neplní, i přesto je však skvělým pomocníkem při řešení ženských onemocnění, především při silném menstruačním krvácení. Čaj z truskavce také pozitivně působí při bolestech klubů, dně, v jarních obdobích je skvělým doplněk při detoxikačních kúrách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno