Tymián jako koření, lék i do kosmetiky

Tymián obecný (Thymus vulgaris) všichni známe především z kuchyně jako ostřejší nasládlé koření. Skvěle ochutí jak zvěřinu tak drůběží maso, hodí se do omáček, bylinkového másla nebo třeba do paštiky. Tato bylina, kterou si snadno vypěstujeme i doma, má ovšem také skvělé léčivé účinky a využijeme ji i v kosmetice.

Tymián jako léčivý přípravek

Ne nadarmo se tymiánu přezdívalo penicillium chudých, jeho hlavní předností jsou totiž vynikající dezinfekční vlastnosti. Obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, pryskyřice, flavonoidy, minerály, vitamín A a další sloučeniny. Hlavní účinnou látkou je thymol, obsažený v tymiánové silici. Thymol se extrahuje jako bílá krystalická látka a vyznačuje se vynikající schopností ničit plísně, houby a bakterie. 

Tymián využíváme při:

Potížích s trávením

Působí proti průjmu, nadýmání, nechutenství, střevním prvokům a parazitům, obnovuje střevní flóru.

Respiračních onemocnění:

Výrazně uleví od kašle, čistí plíce, zvyšuje prokrvení hrudníku a tím usnadňuje vykašlávání, zmírňuje bolesti v krku a astma, působí protizánětlivě.

Při bolestech:

Působí proti křečím a menstruačním bolestem, zmírňuje bolesti hlavy. Aplikuje se vnitřně jako čaj nebo olej v trošce vody. Lze aplikovat i vmasírováním asi 3 kapek na místo bolesti. 

Na nervový systém:

Úzkost, chronická únava, vyčerpání či deprese jsou při pravidelném užívání tymiánu zmírněny.

Další léčivé účinky tymiánu:

Pomáhá při infekci močových cest, revmatismu, dně, má diuretické účinky, stimuluje krevní oběh, zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu.

Tip: Pokud trpíte opakovanými záněty uší nebo vás trápí pískání v uchu: Na vatovou tyčinku naneseme pár kapek tymiánového oleje a ucho si tím opatrně čistíme (nikdy nepoužíváme suché vatové tyčinky!). Můžeme si dát současně kapku oleje na prst a jemně si vně masírovat nosní dírky (nos a uši jsou vzájemně propojeny). Tymiánový olej pomáhá proti zánětům a také rozpouští usazené nečistoty v uchu. Aplikujeme denně, ale v malém množství a opatrně!

V kosmetice funguje tymián jako pomocník proti akné a začervenání pleti, stahuje totiž póry a působí antisepticky. Skvělý je také jako ústní voda, chrání dutinu ústní před nebezpečnými bakteriemi a pomáhá předcházet zánětu dásní. Pro uvolnění, obnovu kožních buněk a zmírnění kožních mykóz či plísní si můžeme dopřát voňavou tymiánovou koupel.  A jako bonus, tymián údajně povzbuzuje při sexu ;).

Tymiánu by se měly vyhnout těhotné ženy.

Recepty

Čaj

1-2 lžičky drcených tymiánových lístků přelejeme šálkem vody a zakryté necháme louhovat 5-10 minut. Slijeme a popíjíme.

Tymiánový olej

  • nosný olej – za studena lisovaný (například olivový)
  • velkou hrst čerstvého tymiánu
  • hmoždíř a palička
  • vhodná skleněná lahvička

Postup: Lístky tymiánu rozmělníme v hmoždíři, aby se účinné látky mohly lépe vylouhovat do oleje. Vložíme do nosného oleje a necháme až několik týdnů odstát. Poté olej nalijeme do skleněné lahvičky a skladujeme na chladném místě, aby nežlukl.

Tymiánová koupel

Pro přípravu tymiánové koupele je postup velmi jednoduchý. Asi 100g sušené byliny vložíme do vany s teplou vodou a můžeme relaxovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno