Vaječné bílky s tvarohem vystřídaly profesionální výrobky sportovní výživy

Doplňky výživy se během několika let staly fenoménem a neodmyslitelnou součástí světa sportu. Není tomu však tak dlouho, kdy kulturisté jedli syrové hovězí maso a s nechutí polykali vaječné bílky se syrovátky, aby dosáhli vytouženého objemu. Své o tom ví i Jan Smejkal, který se v oblasti kulturistiky pohybuje přes několik desetiletí.

Vše kolem sportovní výživy se přitom podle Smejkala v dobách socialismu točilo především okolo kulturistiky.

Kulturistika a kulturisté dokázali v průběhu své krátké existence několika desetiletí vždy rychle a velmi pružně využívat všech vědeckých poznatků na poli sportovní výživy a zároveň vytvářeli i určitou zpětnou vazbu – tedy obohacovali svými praktickými zkušenostmi teorii sportovní výživy,“ uvádí Jan Smejkal, publicista v oblasti kulturistiky a lektor Krajského svazu osmdesátých let. 

Jídelníček, kterým se tehdy závodní kulturisté stravovali dnes připomíná sience-fiction.

Průkopnické období, kdy entuziasmus nahrazoval naprostý nedostatek informací je pryč a jediné pravidelné tuzemské zdroje šedesátých let v podobě týdeníku Štart a měsíčníku Trenér se svojí proslulou kulturistickou přílohou, vystřídalo nespočet titulů. Přesto Jan Smejkal na toto krásné průkopnické období vzpomíná rád a prozrazuje recept na tehdejší legendární „objemový koktejl“.

„Mohlo by to být jako v extremistické knize o přípravě míchaných nápojů. K připravení objemového nápoje si připravte 400 gramů Laktina (sušené odstředěné mléko), 1 litr mléka, 250 gramů (1 kostka) tvarohu a nezapomeňte ochutit O,5 dcl sirupu,“ vzpomíná trenér kulturistiky, který s ironií nezapomíná popřát „dobrou chuť“, jak to v podobných publikacích na konci bývá zvykem.

Dnešní profesionální sportovci mají z pohledu sportovní výživy na růžích ustláno. Sportovní výživa se netýká jenom oblasti kulturistiky, jak tomu bylo dříve zvykem, ale zasahuje snad do všech koutů sportovního odvětví. Profesionální a vrcholoví sportovci vědí, že bez dostatečné a rozumné výživy nelze pomýšlet na přední pozice. A dokonce kvůli úspěchům nemusí „pít tvaroh“

.Vrcholoví sportovci určitě nenavážou spolupráci s firmou, která by jim dávala jenom hordy peněz, bez toho aniž by si ověřili stoprocentní kvalitu a čistotu výrobků. Kroky u sportovců jsou velice opatrné jelikož jsou zvyklí na jistý druh výživy, něco používají a přejít na jiný druh  je odlišné nežli vyměnit například dres,“ uvádí Richard Zedník, generální ředitel firmy Nutrend, která je leaderem na českém trhu s doplňky sportovní výživy. Jeho slova potvrzuje skutečnost, že se do rukou jeho společnosti nechal svěřit náš současný nejlepší běžkař Lukáš Bauer.

„Lukáš nejdříve půl roku výrobky testoval a zkoušel, nežli vůbec vstoupil do dalšího jednání. Až po půl roce testování a postupném seznámení s doporučenými produkty na různých podnicích a přípravných závodech, jsme vstoupili v jednání s jeho manažerem panem Műllerem z Miller Production. O to je to pro nás spolupráce s Lukášem zajímavější a cennější,“ říká Richard Zedník.

A jak by své stravovací návyky hodnotil samotný medailonista z Vancouveru a Turína?

Volím spíše lehčí jídla jako těstoviny či kuřecí pokrmy. Pitný režim nepodceňuji, takže skoro nevyrážím na trénink bez pití. Mimo trénink preferuji vodu a různé minerálky. V přípravě mi od léta ku mé plné spokojenosti hodně pomáhají produkty od Nutrendu a to hlavně produkty z řady Endurodrive. Jmenovitě Regener a Carbosnack.“ prozrazuje Lukáš Bauer.

Je vidět, že časy se mění. Syrové maso a „objemové koktejly“ vystřídaly profesionální výrobky, které nejenom splňují svůj účel, ale svojí kvalitou i přísné antidopingové podmínky.

Sedmdesátá léta plná rekordů a dnes nepovolených prostředků ničících budoucí zdraví sportovců, vystřídala doba o něco méně bohatá na rekordy, zato více bohatá na světové časy skutečné.

Podívejte se také na článek o zdravé snídani nebo dietní recepty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno