Vodní procedůry

Dnes si představíme regeneraci pomocí vodních procedůr.

Sprchy – Chladné sprchy působí tonizačně až dráždivě. Používají se k ochlazení přehřátého jedince v důsledku sportovní činnosti v horkém prostředí či jako součást vytváření adaptačních otužovacích mechanismů. Teplá sprcha má relaxační účinek a urychluje regeneraci organismu. Celkově ovšem nemají až tak výrazný regenerační účinek a používají se zejména z očistných důvodů – zvýšení perspirace (dýchání) kůží.

Otěry – Krátká jednoduchá metoda, která se osvědčuje především při vzniku lokální únavy. Části nebo celé tělo jsou zabaleny do vyždímaného mokrého ručníku (převážně studeného) nebo prostěradla a třeny rychlými pohyby. Po této aplikaci následuje další tření do zčervenání kůže suchým ručníkem bez zabalení. Zábaly – Lze je aplikovat na celé tělo nebo jen jeho části. Používají se studené (10 – 12ºC), vlažné (25 – 34ºC) nebo teplé (maximálně do 38ºC) zábaly, přes které přiložíme suchou přikrývku. Teplé umožní prohřátí, vlažné a studené zábaly vyrovnávají podráždění či útlum nervové soustavy sportovce. Celková koupel – Studené a chladné koupele působí tonizačně, indiferentní a teplé mají relaxační až sedativní, horké dráždivý účinek. Při velké tělesné únavě nejsou horké koupele vhodné – redistribuce krve.

Perličková koupel – Bývá často využívána. Používá se vody s indiferentní teplotou, případně něco málo teplejší. Z roštu dna vodní lázně vycházejí pod tlakem bublinky vzduchu, které dráždí a tonizují povrch kůže a podkoží. Tato koupel má výrazný efekt při velké celkové únavě až vyčerpání, pomáhá při nespavosti a tlumí neurotické projevy. Vířivá koupel – Je velmi oblíbená. Používá se na celé tělo, teplota vody je lehce nad indiferentní teplotou. K víření vody dochází cirkulací vody z trysek nebo rotací ponořené vrtulky v lázni. Nejvýraznější je relaxační vliv. Dochází při ní k uvolnění svalových spasmů, a to jak systému fázického, tak i posturálního. Regenerační bazén – Vhodně konstruovaný bazén s kombinací řady vodních procedur umožňuje jeho využití řadou sportovců současně. Pro regeneraci optimální teplota vody 37ºC je zde doplněna do stěn zabudovanými tryskami k provádění podvodních masáží a rošty pro perličkovou koupel. Regenerační bazén ovlivňuje celkovou únavu (působení na vysoké svalové napětí a cévní systém), ale i její místní projevy v důsledku intenzivní či nadměrné zátěže

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno