Výlet na Chlum, dějiště bitvy u Hradce Králové 1866

Severozápadně od Hradce Králové, v oblasti obcí Sadová, Všestary, Neděliště a Chlum lze najít velké množství památníků, upravených hrobů a pietních míst. Právě u obce Chlum se 3. července 1866 odehrála prusko-rakouská bitva. Udržovaná a mnohdy nákladně zrobená pietní místa jsou mementy více než padesáti tisíc padlých, pohřešovaných, raněných či zajatých vojáků. Každý rok se tu konají vzpomínkové akce a rekonstrukce bitvy. Na místo se v první červencový víkend každoročně sjíždí množství diváků, příznivců vojenské historie a rodin s dětmi. V roce 2021 uplyne 155 let od konání bitva. „Kulatá a polokulatá“ výročí bývají připomínána obzvlášť velkolepě.

Jak to bude v roce 2021?

Počátkem července 2021 uplyne 155 let od konání prusko – rakouské bitvy, která do dějin vstoupila pod několika názvy, a to jako:

  • bitva u Hradce Králové (u „Královýho Hradce“),
  • bitva u Sadové
  • anebo nejpřesněji bitva u Chlumu.

Pruská armáda zde drtivě porazila rakousko-saskou armádu. Počtem nasazených vojáků je hradecké střetnutí největší bitvou svedenou na území dnešní České republiky.

„V letošním roce (2021) budou vzpomínkové akce probíhat v pátek 2. července a v sobotu 3. července, kdy proběhne i tradiční zádušní mše za padlé z bitvy v kostele proměnění Páně na Chlumu. Program výročních akcí bude postupně doplňován.“

To je upozornění pro zájemce, kteří by se chtěli veleznámé vzpomínkové akce zúčastnit v roce 2021, jenž začal rozsáhlými vládními karanténními opatřeními.

Je třeba sledovat vládní nařízení, ale zároveň také oficiální web pořadatele, který slibuje postupné aktualizace.

Informace o pořadatelích vzpomínkových akcí

Pořadatelem vzpomínkových akcí bitvy u Hradce Králové je
Garda města Hradce Králové
garda.mhk@seznam.cz
Velké náměstí 1
500 03 Hradec Králové
Více zde: www.gardahk.cz

Spolupořadateli vzpomínkových akcí bitvy u Hradce Králové jsou:

  • Statutární město Hradec Králové
  • Královéhradecký kraj
  • Muzeum východních Čech v Hradci Králové
  • Obecní úřad Všestary
  • Komitét pro udržování památek z války roku 1866

Akce je zařazena do cyklu Calendarium Regina

Doprava na vzpomínkové akce

Zájemci o účast na vzpomínkových akci se dopraví do Hradce Králové, do nějž je velmi dobré spojení po silnici, autobusem i vlakem.

Hradec Králové je dobré místo pro úvod do atmosféry vzpomínkových akcí. Obvykle se v krajském městě konají doprovodné akce motivované událostmi bitvy 1866. V Hradci Králové je možno přenocovat (hotely, penziony, ubytovny, autokemp). Ubytování je dobré zajistit si s předstihem.

Záleží na celospolečenské situaci (covid).

Na bojiště

Druhý den se diváci přemístí podle itineráře programu. Vzpomínkové akce vrcholí rekonstrukcí bitvy na Chlumu.

V „bezcovidových“ letech jezdí na Chlum kyvadlová doprava od vlakového nádraží v Hradci Králové a jsou případně posíleny běžné linky autobusových spojů.

  • Informace jsou uveřejněny na webu pořadatele a v regionálních médiích.

Jak to bylo 3. července 1866

Rakouská a saská armáda se po půlnoci 3. července 1866 rozmístila do půlkruhu dlouhého asi 10 kilometrů.

Bojovat se začalo za svítání. Rakušané a Sasové se utkali nejprve s pruskou 1. armádou a Labskou armádou. Dopoledne nebylo o výsledku bitvy rozhodnuto, Rakousko mělo dokonce mírnou převahu.

Po příchodu pruské 2. armády došlo k obratu a kolem 15. hodin odpoledne dobyli Prusové vrch Chlum. Rakušané začali ustupovat. Pruské pronásledování zastavilo až rakouské jezdectvo. Na bojišti zůstalo více než 16 tisíc mrtvých a raněných,dočteme se v brožuře vydané při příležitosti 150. výročí bitvy.

Kuriozity bitvy

  • Na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů.
  • Pro Rakousko znamenala porážka oslabení centralizovaného státu.
  • Došlo k rozdělení země na Rakousko a Uhersko. Tyto dvě země, ač měly jednoho panovníka, byly ve své podstatě dva svébytné polické útvary.
  • Bývá po právu označována jako poslední válka svého druhu (šlo o poslední válečný konflikt v němž významnou roli sehrála jízda na koních),
  • či první válka svého druhu (nerozhodovala prostá početní převaha jedné strany, ale technické vynálezy jako např. zezadu nabíjená pruská puška, telegraf a železnice).
  • Svou roli sehrála také propaganda.
  • Šlo také o první velký konflikt, v němž se angažoval Červený kříž. 
  • Viditelným důkazem tvrdých bojů byl například i hluboký úvoz polní cesty mezi Chlumem a Rozběřicemi, který byl na konci onoho osudného dne zarovnán těly padlých.

Bitvu připomíná množství památníků. Například:

  • v „Aleji mrtvých“ v lese Svíb,
  • na svahu Chlumu stojící pískovcový sloup se sochou Austrie postavený na památku Baterie mrtvých setníka Augusta van der Groebena,
  • hřbitovy v Chlumu a Máslojedech,
  • pískovcové mauzoleum u Lípy.

Další turistické cíle v regionu

Muzeum války 1866

Historická budova muzea vznikla r. 1936, prošla rozšířením a renovací v letech 2008-2011. Ve stávající podobě návštěvníky seznamuje s perspektivou prostých vojáků i vrchních velitelů prostřednictvím dvou hraných dokumentů, představuje uniformy, pěchotní, jezdecké a dělostřelecké zbraně, archeologické nálezy i předměty denní potřeby mužů bojujících v prusko-rakouské válce.
GPS 50.2783600N, 15.7407900E

Rozhledna Chlum

Výška věže je 55,6 metrů a vyhlídkovou plošinu najdete ve výšce 34,6 metrů. Výstup na rozhlednu zajišťují dvě lomená schodiště.
Z ochozu věže se naskytne výhled na celé bojiště prusko-rakouských válek, na Krkonoše, Orlické hory, Hradec Králové, Kunětickou horu nebo Železné hory.
GPS 50.2785739N, 15.7400486E

NS Centrální bojiště Chlum

Naučná stezka Centrální bojiště Chlum je věnována památce Prusko-rakouské války, se kterou návštěvníka seznámí 21 informačních tabulí. Stezka není značena žádnou turistickou značkou, ale na každé informační tabuli je schematická mapa. Začátek okružní trasy je u Válečného muzea 1866 na Chlumu.
GPS 50.2783331N, 15.7404253E

Archeopark Všestary

Po červené turistické značce mohou zájemci dojít do Všestar, kde byl zřízen archeopark.  „Archeopark se skládá z budovy s několika expozicemi a z rozlehlého venkovního parku, ve kterém zavítáte do sídliště doby kamenné, bronzové, železné a také na pravěké pohřebiště. Archeopark je přístupný široké veřejnosti i školním exkurzím. V průběhu celého roku se můžete zúčastnit Dnů živé archeologie nebo dětských dílen,“ je uvedeno v poznámce k místu na portále mapy.cz.
GPS 50.2591639N, 15.7618331E

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno