Začínáme běhat: Jak začít běhat

Běhání je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zlepšit svou kondici, udržovat se ve formě nebo podpořit redukci váhy. Mnoho lidí však dělá v počátcích řadu chyb, které pak ústí v deprimaci a zanevření na tuto skvělou formu aktivní relaxace.

Běhání není pro každého

První chybou, kterou hodně lidí udělá je paradoxně fakt, že vůbec začnou běhat. Stejně jako u každé jiné činnosti, i zde platí, že byste měli běhat, protože vás to baví a naplňuje a štíhlá postava je zde až jako vedlejší produkt této činnosti. Pokud začnete běhat protože “musíte shodit”, budete běhání nenávidět a z dlouhodobého hlediska vám ta motivace pravděpodobně stejně nevydrží a budete se jen zbytečně trápit. Popřemýšlejte tedy, zdali je běhání vhodným sportem pro vás, nebo zdali by jste se ke stejnému výsledku nedobrali jiným způsobem. Vhodnými alternativami jsou například spinning, aerobic, zumba, nebo plavání.

Zátěž zvyšujte pozvolna

Je normální, pokud vás po prvním běhu bolí svaly a šlachy, nicméně by nemělo docházet k tomu, že se doslova nebudete moci ani pohnout. To indikuje jediné – přepálili jste start a je třeba zvolnit. Ze začátku to opravdu láká k tomu rozběhnout se jako o život, ale je třeba odolat pokušení a falešné přestavě o tom, že “běžím pomalu”. První běžecké pokusy by měly být o tom, jaký máte z běhu pocit, jak se cítíte, soustředit se na techniku běhu a správně dýchat. Odpočinek mezi jednotlivými běhy bude na začátku trvat i několik dní, ideálně dokud svaly nepřestanou úplně bolet. Postupně, jak se tělo adaptuje, se bude doba regenerace zkracovat, až budete schopni běhat i obden. Častěji, pokud nejste závodník, to určitě nemá smysl a je třeba dopřát tělu regeneraci.

Nezapomeňte se protáhnout

Před každým vyběhnutím byste měli celé tělo důkladně protáhnout – ne jen tedy pár šlach na nohách jak je běžným zvykem. I při běhu tělo pracuje jako celek, ne jen nohy a proto ho jako celek i protahujeme. Po vyběhnutí si dejte chvíli čas tělo zahřát, běžte pozvolna a rozcvičte nohy předkopáváním a zakopáváním.

Dejte si záležet na správné obuvi i oblečení

Na začátku se není třeba moc stresovat, že neběžíme v super běžeckých botách, dokud si nebudeme jistí, že u běhání vydržíme a že investice do nich se vyplatí. Časem sami pocítíte, že běhat ve starých teniskách které nám ležely ve skříni není to pravé. Nabídka běžeckých bot je dnes tak široká, že si vybere každý, přesně dle svých tělesných dispozic, techniky běhu i na jakém povrchu běhá. Pokud si nebudete vědět rady, nebojte se ve specializovaném obchodě oslovit personál a nechte si poradit.

Oblečení pro běhání by se dalo rozdělit na zimní a letní. V létě vám stačí kraťasy a prodyšné tričko a můžete v podstatě vyběhnout. V zimě je to poněkud složitější, protože pokud oblečení podceníte, uženete si v lepším případě nachlazení, v horším i zápal plic. Abychom tomuto předešli, je základem běhat v několika vrstvách oblečení, přičemž ta první na těle by měla být ideálně z funkčního materiálu, který odvádí pot od těla pryč do další vrstvy. Podle venkovní teploty pak oblečeme ještě jednu až dvě tenké vrstvy a navrch teplou mikinu nebo sportovní bundu, která nás bude chránit proti větru. Je třeba si s vrstvami oblečení trochu pohrát, abychom se zase nenavlékli až moc. Při velmi nízkých teplotách je pak samozřejmostí kulich a rukavice a velmi užitečný je i šátek přes pusu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno