Zánět mozkových blan: Projevy a následky

Zánět mozkových blan je vážným onemocněním. Jaké příznaky vás na něj upozorní a jaké mohou být jeho následky?

Zánět mozkových blan (meningitida) je infekční onemocnění, v rámci kterého dochází k zánětu mozkových blan. Znamená to, že měkké mozkové pleny zduří, což má za následek přívodu kyslíku a cukru do mozku. Jde o závažné onemocnění, které může být bakteriálního či virového původu.

Projevy zánětu mozkových blan a jeho následky

Příznaků zánětu mozkových blan je mnoho. Na toto onemocnění pacienta upozorní bolesti hlavy, ztuhlost svalů, horečka, zvracení, přecitlivělost na světlo, objevovat se mohou také drobné modřiny, vyrážka, zmatenost, celkový neklid a v pokročilejším stadiu dochází i k bezvědomí. U zánětu mozkových blan je celkově oslabená imunita.

Následky zánětu mozkových blan se odvíjí od toho, zda je bakteriálního či virového původu. Zpravidla platí, že zánět způsobený viry je méně nebezpečný než ten, který způsobí bakterie. Nejčastějšími bakteriemi způsobující zánět jsou meningokoky či pneumokoky. Následkem může být duševní postižení či jiné zdravotní následky (nedoslýchavost, hluchota, porucha hybnosti, epilepsie, poškození zraku) a může dojít i k úmrtí pacienta. Úmrtím jsou ohrožené především malé děti.

Léčba zánětu mozkových blan

Při zánětu mozkových blan je důležité co nejdříve vyhledat lékaře. Jde o nemoc, u které včasné zahájení léčby hraje velkou roli. Součástí vyšetření je lumbální punkce, při které se odebírá mozkomíšní mok. Léčí se antibiotiky. Podávají se žilně či orálně. Důležité jsou také léky proti otokům a dostatek tekutin a minerálů.

Proti zánětu mozkových blan je možné se očkovat a jako prevence se doporučuje zdravý životní styl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno