Zavařování broskví

Vedle meruněk a nektarinek mají právě broskve ze všeho sezónního ovoce nejvíce vitamínů a minerálů. Proto je vhodné jíst je po celý rok: čerstvé v létě, v zimě ve formě konzerv sušené. Poradíme, jak na zavařování broskví, abyste z této studnice prospěšných látek mohli čerpat i vy.

Broskve jsou bohaté zejména na důležité vitamíny A, C, a ty ze skupiny B. A minerály v nich také rozhodně stojí za zmínku. Jde o: vápník, draslík, kyselinu listovou, niacin, železo, fosfor, bór a hořčík. Díky tomuto bohatství přírodních mikroživin mají velmi příznivý účinek na mnoho nemocí. Měly by být proto konzumovány zejména lidmi, trpícími anémiemi a pacienty s trávicími problémy. Vyšší spotřeba broskví je také doporučena pro vegetariány, kteří potřebují věnovat zvláštní pozornost přísunu správného množství vitamínů a minerálů z přírodních zdrojů.

Zavařování broskví – nejlepší recepty

Abyste si mohli zásobu tohoto jedinečného ovoce uchovat skutečně po celý rok, přinášíme vám ty nejzajímavější recepty na zavařování broskví, z nichž si určitě vybere každý člen vaší rodiny.

Zavařování broskví

Broskvové kompoty

Jejich příprava je velmi jednoduchá. Na jeden litr vody potřebujete asi 2,5 kilogramu broskví, 2 litry vody a 500 gramů cukru. Ovoce umyjte, oloupejte a nakrájejte na poloviny nebo čtvrtky. Vložte do předem vymytých a vysušených sklenic. Zalijte vroucím sirupem, připraveným z cukru a vody. Pasterizujte 15 minut při teplotě okolo 100°C.

Náš tip: pro lepší chuť můžete do každé sklenice přidat vanilku, skořici nebo anýz.

A jestliže chcete mít broskve, podobné těm z plechovky v supermarketu, musíte je zalít sirupem (voda s cukrem v poměru 1: 1).

A co se zbylými slupkami? Byla by opravdu škoda je vyhazovat. Vezměte asi 400 g slupek, prosypte je jednou lžící cukru a nechte půl hodiny odpočívat. Nalijte vodu a vařte, dokud nezačnou ze dna hrnce stoupat bublinky. Přidejte lžící citrónové šťávy a vychutnejte si skvělý teplý nápoj.

Zavařené broskve ve víně

Hledáte recept, který poslouží zároveň i jako chutný dezert? Pokud nepotřebujete zrovna pohostit děti, budou pro vás zavařené broskve ve víně zcela jistě tím pravým.

Ingredience:

  • 1 500 gramů broskví
  • 500 gramů cukru
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • půl lžičky skořice
  • 3 hřebíčky
  • 1 litr suchého bílého vína
  • 1 litr vody
  • čtvrtina lžičky mletého zázvoru

Postup:

Nejprve svařte sirup – vodu, cukr, skořici, hřebíček a zázvor. Sirup se vaří, dokud se cukr úplně nerozpustí. Broskve se omyjí, ale neloupou ani nezbavují pecky. Do každé z nich můžete zapíchnout 3-4 hřebíčky. Pak se každá broskev ponoří do sirupu a vaří asi 10 minut. Vypněte plamen, zakryjte pokličkou a nechte vše stát čtyři hodiny. Ovoce vyjměte ze sirupu. Vložte do čistého hrnce a přilijte víno a citronovou šťávu. Vařte 20 minut. Přesuňte do sklenic a rychle sterilujte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno