Zavařování cibulek

Snad žádná správná hospodyňka se bez ní v kuchyni neobejde. Čerstvá cibule je dostupná po celý rok a dokonale doplní prakticky jakýkoliv slaný pokrm. Sklizené zásoby však můžeme uskladnit i trochu netradičně. Ukážeme vám, jak na  zavařování cibulek, které nemají víc než 3 cm v průměru a rozhodně by se vám s nimi nechtělo loupat.

Krásně křupou, mají jemnou chuť a zajímavou barvu – přesně z těchto důvodů milujeme zavařené cibulky. A nemusíme se přitom spoléhat pouze na nákupy těch sterilovaných z obchodů, stejně snadno si je můžeme připravit i doma. A jak na to?

Zavařování cibulek

Připravte si šalotku nebo perlovku

Základem úspěšné přípravy zavařených cibulek je použití té správné odrůdy. V ideálním případě doporučujeme cibule perlovky, ale vystačíte si i se šalotkou. Cibulky nejsou tak štiplavé a dobře odolávají i vysokým teplotám při sterilaci, takže drží tvar a nezmění se v řídkou kaši.

Jak zabránit nechtěnému kvašení?

Jde o problém, který mnoho z nás od zavařování cibulek snadno odradí. Cibule je totiž na zkvašení velmi náchylná. Právě proto ji nepoužíváme pro delší nakládání masa ani do bramborového salátu, který si chceme vychutnat ještě i pozítří.

Kvasným procesům úspěšné zabrání blanšírování – to je proces, ve kterém se oloupané a očištěné cibulky ponoří do horké vody, ponechají se v ní asi 30 vteřin, a poté se prudce ochladí. Ideální je k tomuto účelu sítko, vložené nejdříve i s cibulkami do horké vody a poté do misky s ledovou vodou (klidně použijte ledové kostky). Takto upravené cibulky už vám po zavaření určitě nezkvasí.

A pokud chcete, aby si cibulky zachovaly i po zavaření svou bílou barvu, použijte při blanšírování další trik: do litru vody dejte půl lžičky kyseliny citronové a cibulky po blanšírování ještě krátce povařte na mírném plameni. Dvě minuty by ve vodě a kyselině citronové měly stačit. Potom opět zchlaďte. Teprve, když cibulky úplně vychladnou můžete přistoupit k samotném zavaření.

Cibule jako okurky aneb s klasickým nálevem si vystačíte

Pokud máte svůj oblíbený lák na okurky, určitě vás potěší, že bude jisto jistě slušet i cibuli. A jestliže svůj recept nemáte, přinášíme vám jeden osvědčení.

Recept na cibulkový lák

Ingredience:

  • 1 litr vody
  • 100 gramů cukru
  • 30 gramů soli
  • 30 ml octa
  • hořčičné semínko 20 ks
  • bobkový list 2 ks
  • celý pepř 8 kuliček

Sklenice dobře vyvaříme a do každé z nich volně nasypeme cibulky. Nepěchujeme, ztratily by tvar, šťávu i chuť. Pak si svaříme všechny ingredience na nálev. Můžeme ho nechat odstát asi 10 minut, poté vyjmout koření a znovu ohřát nebo ho nalévat do sklenic s kořením. To záleží na tom ,jak pikantní cibulky chcete. Dobře zavíčkujeme a sterilujeme 30 minut při 80°C. Necháme vychladnout a můžeme ihned servírovat jako přílohu i samostatně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno