Domů Výživa Zdravé recepty Zavařování meruněk

Zavařování meruněk

Tyhle oranžové sestřenice švestky přišly do Evropy z Arménie. Ovšem fanoušci těchto šťavnatých plodů bývají často zklamáni krátkostí sezóny, během níž si lze jedinečnou chuť meruněk užívat dosyta. Poradíme vám, jak na zavařování meruněk, abyste si jimi mohli osladit život kdykoliv během roku.

Meruňky jsou nejen velmi chutné, ale také přispívají k našemu zdraví a kráse. Tyto plody byly našim předkům známy už kolem roku 4000 př.n.l., kdy byly hojně. První zmínky o nich se objevují v Evropě v oblasti starého Říma, a to okolo prvního století našeho letopočtu. Byly oceňovány hlavně kvůli své dekorativní povaze, ovoce velmi dlouho zůstávalo bez užitku. Teprve před 300 lety došlo ke zvratu a meruňky začaly být oceňovány nejenom pro své krásné květy.

A to je dobře, protože meruňky obsahují opravdu vysoké množství vitamínů C, E, a B1. Za svou zářivou barvu pak meruňka vděčí beta-karotenu, což je silný antioxidant, který nás chrání před škodlivými účinky volných radikálů. A obsahují také velké množství hořčíku, fosforu, vápníku, solí železa, sloučenin boru, manganu a jodu.

Šťáva je často doporučována těhotným ženám a dětem jako stimulant pro růst, výživu a posílení, a to zejména díky velmi dobré absorpci vápníku a železa v ní obsažených. Zlepšují také trávení a zabraňuje anémii. V našem článku najdete několik zajímavých receptů na zavařování meruněk, které rozhodně stojí za vyzkoušení.

Zavařování meruněk

Zavařování meruněk

A jaké recepty bychom vám doporučili? Zapátrali jsme v receptářích našich babiček i ve zcela nových kuchařkách. Vyzkoušejte ty nejlepší spolu s námi!

Meruňky zavařené klasickým způsobem

Toužíte po klasickém meruňkovém kompotu, který vám připravovala vaše babička? Pak to bude zcela jistě tento. Příprava je jednoduchá a nedá se na ní prakticky nic zkazit.

Ingredience:

  • 1 kg zralých, pevných meruněk
  • 1 litr vody
  • 500 g cukru
  • šťáva z 1 citronu

Příprava:

Nejdříve si připravte nálev. Svařte vodu, cukr a citronovou šťávu. Vařte asi pět minut. Umyjte meruňky, důkladně je osušte, překrojte a zbavte pecek. Ovoce naskládejte do sklenic a přelijte horkým sirupem.

Sklenice dejte do vhodné nádoby, zalijte teplou vodu a pasterizujte 20 minut při teplotě 85 ° C. Poté otočte víčky vzhůru a nechte vychladnout.

Meruňkový kompot s brandy

Hledáte netradiční moučník po nedělním obědě? Jeden bychom měli, jen bohužel není vhodný pro děti.

Ingredience:

  • 1,5 kg meruněk
  • 1,5 litru vody
  • 50 g cukru
  • 250 ml brandy
  • vanilkový cukr

Příprava:

Sirup nejprve svařte z vody a cukru. Meruňky rozloupněte, zbavte pecky a překrojte na čtvrtiny. Sirup smíchejte s brandy. Meruňky navrstvěte do předem připravených sklenic a zalijte připraveným sirupem. Dobře zavíčkujte a a sterilujte 20-30 minut při 90 °C. Skladujte na tmavém a chladném místě.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno