Zavařování mirabelek

Podobají se švestkám, přesto je pro nás zavařování mirabelek stále poměrně velkou neznámou. A to je rozhodně škoda. Vždyť rostou doslova na každém rohu a jejich zpracování je jednodušší, než vypadá.

Mirabelky jsou skvělým zdrojem vitamínů C, A, E, K a B6. Obsahují v hojném množství také vápník, draslík, železo, fosfor, hořčík, polyfenoly a vlákninu. Zlepšují funkci střev a brání zácpě. A také pomáhají tělu zbavit se špatného cholesterolu, mají silný antioxidační účinek a chrání tlusté střevo před rakovinou. A to ještě není vše. Mirabelky umí díky obsaženým cenným látkám zlepšit náladu, pomohou upravit krevní tlak a příznivě ovlivňují nervový systém.

Zavařování mirabelek

Mirabelkový kompot s bílým vínem

  • 1 kg mirabelek
  • 1/4 kg cukru,
  • ¼ l bílého vína
  • skořice
  • citron

Postup:

Mirabelky důkladně umyjeme a zbavíme pecek, ovšem není to nutné. Pecky lze jednoduše vyplivnout i v průběhu konzumace kompotu a vy se tak navíc nepřipravíte o množství cenné šťávy. Vezměte hrnec, nalijte do něj půl litru vody a dejte zahřát. Jakmile voda dosáhne bodu varu, přidejte cukr, bílé víno, skořici a strouhanou citronovou kůru. Vařte vše dohromady, a když se cukr rozpustí, přidejte do směsi mirabelky a znovu vařte. Připravený kompot ještě horký nalijeme do sklenic a pasterizujeme asi 15 minut.

Náš tip: Kousek skořice a nastrouhanou citronovou kůru lze také přidat do každé sklenice kompotu. Posílí to aroma. Kompot lze rovněž konzumovat okamžitě, třeba jako nápaditý dezert k nedělnímu obědu. Tudíž lze přeskočit pasterizaci.

Likér z mirabelek

Ingredience:

  • mirabelky – 1 kg
  • cukr – 1 kg
  • hřebíček – 3 ks
  • voda – 0,25l
  • líh – 0,5l
  • vodka – 0,5l

Postup:

Začneme s omytím ovoce a jeho odpeckováním. Nejlépe to jde, rozkrojíme-li mirabelky napůl a poté pecky vyloupneme špičkou ostrého nože. Vložíme je do sklenice spolu s hřebíčkem, zasypeme cukrem a počkáme týden. Každý den obsah sklenice důkladně promícháme, abychom z mirabelek opravdu dostali maximum. Nyní je čas přidat vodku a líh. Pak počkáme měsíc a opět pravidelně protřepáváme. Nezapomeneme hrdlo láhve přetáhnout gázou a pravidelně kontrolovat, zda je ovoce zcela ponořené- Pokud ne, dolijeme převařenou vodu, jinak by mirabelky mohly chytit plíseň!

Nyní je čas na druhé kolo. Tinkturu přefiltrujeme, ovšem ovoce nevyhazujeme a znovu zalijeme alkoholem. Opět necháme měsíc uležet s pravidelnou péčí. Přefiltrujeme, obě várky likéru smícháme a máme hotovo. Podáváme k dezertům, přidáváme do kolářů apod. Likér uchováváme na chladném a tmavém místě. Lednice není třeba, bohatě postačí sklep nebo spíž. Nyní už důkladně zavíčkujeme, gáza přes hrdlo už stačit nebude.

Ovoce z likéru však nevyhazujeme, skvěle nám poslouží třeba do ovocných krémů nebo jako alkoholický dezert pro dospělé po dobrém nedělním obědě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno