Zavařování okurek v troubě

Stále hledáte způsoby, jak si usnadnit zpracování veškeré úrody z vaší zahrádky? Zavařování okurek v troubě vás zbaví starostí s měřením teploty nebo se špatně doléhajícím víčkem, jedinečné podmínky, které v troubě panují, se totiž o všechno postarají za vás.

Výsledkem budou lahodné, křupavé okurky, tak akorát měkké, které bez potíží využijete jako přílohu k nedělnímu obědu, do pomazánek, do salátů nebo třeba na chlebíčky. Není třeba se bát, tento způsob zvládne i absolutní začátečník, který si zatím v kuchyni zvládl uvařit pouze čaj.

Zavařování v troubě

Jednodušší už to asi ani být nemůže, okurky připravíte, naplníte do sklenic a vložíte do rozpálené trouby. A náš jednoduchý postup vás celým procesem provede pěkně krok za krokem. Tak co říkáte, půjdete do toho s námi?

Ingredience

 • asi 2-2,5 kg malých nebo středně velkých okurek
 • 2,5 litru vod
 • 250 ml octa
 • 2 lžíce soli
 • 250 gramů bílého cukru

Na každou sklenici o objemu 0,5 litru pak budete potřebovat ještě:

 • 1/2 stroužku česneku
 • kousek křenu
 • malou snítku kopru (květ se semeny)
 • 1 zrno nového koření
 • 2 zrna černého pepře
 • 2/3 lžičky semen bílé hořčice

Nejde samozřejmě o závazný seznam. Suroviny k dochucení sklenic můžete libovolně pozměnit podle své chuti nebo jednoduše použít nálev, který se ve vaší rodině dědí po generace.

Postup:

Připravte si asi 6-9 půllitrových sklenic. Dobře je vysterilizujte – vymyjte a vložte do trouby, rozpálené na 120 °, a to po dobu asi 15 minut.

Vložte okurky do velké mísy, zalijte je studenou vodou a nechte odpočívat asi 1 hodinu,. Po této době je opravdu důkladně opláchněte a omyjte pod tekoucí vodou. Do každé sklenice vložte výše popsanou porcí koření a narovnejte pěkně natěsno okurky.

Připravte si nálev: Do hrnce nalijte vodu, přidejte ocet, přisypte sůl a cukr a vařte, dokud se cukr nerozpustí. Horký nálev na okurky nalijte do sklenic – okurky musí být zcela ponořeny, ovšem tekutina nesmí dosahovat až k okraji sklenice. Minimální doporučená vzdálenost je asi 0,7-1 cm.

Pasterizace v troubě

Sklenice dobře uzavřete a vložte do trouby, nastavené na teplotu 120 stupňů. Nechte sterilovat asi 20 minut a poté ji vypněte – ale neotvírejte. Teprve po 15 minutách se sklenice důkladně zatáhnou. Poté je položte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Pasterizace v běžném hrnci

Jestliže si na troubu přece jenom netroufáte (nebo v ní zrovna pečete kuře) vsaďte na klasiku. Sklenice zavíčkujte a položte na dno velkého hrnce, jež jste předtím zakryli utěrkou. Poté nalijte vodu tak, aby dosahovala asi 2/3 výšky sklenic a vařte asi 10-15 minut (stopujte od okamžiku, kdy voda začne vřít). Poté sklenice opatrně vyjměte, zkontrolujte dotažení víček a po deseti minutách je otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno