Domů Výživa Zdravé recepty Zavařování ostružin

Zavařování ostružin

Rádi byste uchovali maximum chuti a cenných látek toho báječného ovoce, ale váš mrazák má jen omezenou kapacitu? Vyzkoušejte zavařování ostružin podle našich osvědčených receptů. I dlouho po sezóně si tak budete moci vychutnávat jejich báječně sladké plody.

Ve starověkém Řecku a Římě byla ostružina považována za významnou magickou rostlinu. Podle jednoho mýtu vyrostly její ostnaté šlahouny z kapek krve Titána, který prohrál s Diem v boji o moc nad světem. Možná, že právě „božský“ původ vysvětluje, proč ostružina obsahuje tolik cenných látek.

Zavařování ostružin

Ve starověku lidé žvýkali její listy, aby posílili dásně, a lékaři ji po staletí doporučovali pro léčbu těžkých kožních onemocnění. Může za to vysoký obsah vitamínů E a C, provitaminu A a vitamínů ze skupiny B (B1, B2, B6 a B12). Kromě toho jsou plody ostružiny bohaté na minerální sloučeniny draslíku, vápníku a hořčíku, dále pak i pektiny, taniny a flavonoidy.

Věděli jste, že ostružina je jedním z nejsilnějších antioxidantů v naší stravě vůbec?

Je také třeba připomenout, že tmavé zbarvení ostružin je způsobeno přítomností antokyaninů, které mají také protizánětlivé a baktericidní vlastnosti a spolu s flavonoidy účinně bojují proti vlivu škodlivých volných radikálů na náš organismus. Regulují „špatný“ cholesterol, zlepšují úroveň „dobrého“ cholesterolu, snižují riziko výskytu rakoviny a diabetu a posilují činnost srdce.

Zavařování ostružin

Pojďme se teď podívat na několik receptů, které vám pomohou uchovat si zásobu chutných plodů ostružin až do jara.

Zavařování ostružin

Jednoduchý kompot z ostružin

Čisté, omyté a ještě pevné (nikoli měkké) ostružiny nasypte do litrových sklenic, dávejte pozor, abyste je přitom nerozmačkali. Zasypte čtyřmi lžícemi cukru a zalijte teplou, převařenou vodou. Sklenici ze všech stran důkladně otřete a důkladně uzavřete předem vysterilizovaným víčkem. Sterilujte po dobu 20 minut při 120 °C. Takto vyrobený kompot z ostružin je překvapivě aromatický chutný a plný vitamínů. Zamilují si ho zejména děti. Ve spíží vydrží bez problémů rok i déle. Můžete si ho dopřát jako zdravé mlsání nebo použít pro přípravu čaje.

Ostružinový džem bez vaření

Ostružiny omyjte a odstraňte stopky. Zdravé, zralé a čisté ostružiny vložte do smaltované nebo skleněné misky spolu s cukrem (v hmotnostním poměru 5: 1), zakryjte a nechte 6 hodin na chladném místě odpočívat. Poté ostružiny přesypte do předem vymytých a vysušených sklenic, otřete jejich hrdla a dobře uzavřete. Vložte do hrnce s vodou a pomalu ohřívejte. Sterilujte ve vodě při 100 ° C po dobu 30 minut. Ostružinový džem chutná skvěle a kromě toho semínka ostružin v něm dokonale čistí střeva. Dodá vašemu tělu rovněž množství vitamínů a minerálů, které během zimy tolik postrádáme.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno