Zavařování rybízu

Máme pro vás ty nejlepší recepty na zavařování rybízu s podrobným návodem a dobrými tipy k přípravě. Nezáleží na tom, kolik se vám ho letos urodí – využijete všechen až do poslední bobulky!

Zavařování vám umožní uchovat v rybízu maximum vitamínů, spolu s jeho jedinečnou chutí a atraktivním vzhledem. Příprava je snadná, nejvíce času vám zabere očištění a omytí rybízu, zbytek budete mít hotový opravdu raz dva.

Co budete potřebovat:

Ověřené tipy

Vyberte si z pestré palety receptů, určených pro červený, černý ale i bílý rybíz a další odrůdy. Nezáleží na tom, jaké ovoce vám na zahradě roste. Každé z nich bude po zavaření chutnat stejně skvěle.

Zavařený rybíz

Jednoduchý recept, trošku vonící po skořici, hřebíčku a novém koření. Zavařený rybíz poslouží jako příloha k masu nebo k omáčkám.

Co budete potřebovat:

  • 4 ks hřebíčku
  • 4 ks nového koření
  • 5 g skořice
  • voda – 1,5 litru
  • 1 kilogram cukru
  • 1 lžičku kyseliny citronové

Vybírejte co největší zrnka rybízu. Potom je opláchněte a vložte do vhodných sklenic. Připravte si cukrový rozvar. Nejprve nalije do vhodného hrnce1,5 litru vody a potom přidejte koření a cukr. Vařte, dokud se cukr nerozpustí, pak přeceďte, přidejte kyselinu citronovou a vzniklou tekutinou zalijte rybíz. Zavíčkujte a sterilujte. Tento proces trvá 15-20 minut, v závislosti na objemu sklenice. Až budete hotovi, otočte sklenice vzhůru nohama a nechte vychladnout na utěrce.

Zavařený rybíz pro další použití

Chcete si připravit rychlý základ pro náplň do buchet nebo pro přípravu rybízového čaje? Použijte tento recept. Záměrně neuvádíme poměr surovin, ten se totiž bude lišit v závislosti na tom, kolik rybízu použijete.

Co budete potřebovat:

Opláchněte bobule rybízu a vytlačte z nich šťávu. Tu zřeďte teplou, převařenou vodou v poměru 1:1. Nasypte rybíz do sklenic, zalijte naředěnou šťávou, zavíčkujte a vložte do připraveného hrnce s vodou pro sterilaci. Tu provádějte při 100 ° C po dobu 20 minut. Tato doba vám vystačí na malé nádoby do objemu 0,5 l. Pokud použijete větší objem, zvyšte ji o 5 minut na každý půllitr.

Po sterilaci nechte sklenice pomalu vychladnout. Tento recept je vhodný i pro lidi s diabetem.

Jednoduchý rybízový džem

Co budete potřebovat:

  • rybíz – 1 kg
  • jeden a půl sklenice vody
  • šest sklenic cukru

Nejprve je třeba připravit bobule rybízu. Opláchněte je, vložte do horké vody, půl minuty vařte a rychle oblanšírujte. Neztratí tak při zavařování svou barvu. Rozprostřete je v tenké vrstvě na textilní nebo papírový ručník, aby se vysušily. Poté rybíz přesypte do hrnce a zalijte cukrovým sirupem, připraveným z vody a cukru. Ponechte čtyři hodiny v klidu.

Poté dejte hrnec na oheň a nechte probublávat na mírném plameni, dokud nebude džem hotový. Přelijte do vhodné nádoby a nechte vychladnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno