Zpracování třešní

Hledáte stále nové a nové recepty pro domácí konzervaci? Uchovejte si zásoby lahodného ovoce na horší časy! Dnes vám poradíme, jak by mělo vypadat správné zpracování třešní. A to tak trochu netradičně.

Blížící se léto nenechá v klidu žádného milovníka třešní. Bohatá úroda, plná chuti i šťavnatosti, patří mezi vysněné cíle. Pracně vypěstované ovoce ale mohou zničit už první letní horka nebo nepřízeň počasí. Pokud je ovšem vhodně zpracujete, budete mít letošní léto zcela bez starostí, a navíc získáte chutnou zásobu vitamínů třeba na zimu!

Věděli jste, že: Třešeň obecná (Prunus cerasus) vznikla křížením třešně křovité ( Prunus fruticosa) a třešně ptačí ( Prunus avium)?

Zpracování třešní

Ukážeme vám několik snadných receptů, které vám uložení třešní na zimu maximálně usnadní. Vyberte si ty, které vás zaujmou nejvíce!

Třešňový kompot recept

Nádherný červený kompot jako z obchodu? Nepotřebujete žádné složité chemické konzervační postupy, ale jen jeden osvědčený fígl. A co budete potřebovat? Recept jsme rozepsali na jednotlivé sklenice o objemu 0,7 litru, takže si snadno dopočítáte potřebné množství ovoce a dalších ingrediencí na více sklenic.

Zpracování třešní

Na jednu sklenici třešňového kompotu budete potřebovat:

  • lžíci cukru
  • 1 litr vody
  • 1 sklenici třešní
  • 1 lžičku kyseliny citronové

Připravte si lázeň z vody a kyseliny citronové. V ní třešně nechte pár minut odpočívat – uchovají si tak svou jedinečnou barvu. Sceďte a nechte ovoce důkladně okapat – neomývejte! Takto připravené třešně navršte do sklenic, přisypte jednu lžící cukru a zalijte vlažnou vodou. Samozřejmostí je i sterilace. Bude vám stačit asi 25-30 minut při teplotě 85 °C.

Náš tip: Nemáte-li doma kyselinu citronovou, použijte jednu lžičku obyčejného kuchyňského octa.

Jak připravit víno z třešňového kompotu

Jakmile budete mít kompot hotový, nemusíte se při jeho použití omezit jen na klasický nedělní oběd. Nebojte se vyzkoušet i něco nového a vsadit třeba na lahodné a rychle připravené víno z třešňového kompotu.

Co budete potřebovat

  • cukr – 0,4 kg
  • třešňový kompot – 6 litrů
  • hrst rozinek

Jak udělat víno z třešňového kompotu

Nejprve nechte kompot na 2-3 dny na dostatečně teplém místě – ve studené spíži se mu líbit nebude, raději ho přeneste do kuchyně. Ovšem pokud chcete vyrobit víno ze starého kompotu, který vám ve spíži ležel alespoň dva měsíce, pak není tato příprava třeba.

Kompot důkladně promíchejte s rozinkami a cukrem. Přelijte do velké nádoby (nejlépe sklenice od okurek) a potáhněte igelitem nebo fólií. Uložte na teplé místo a počkejte, až kvasné procesy zcela ustanou – poznáte to snadno – na povrchu se přestanou objevovat bublinky.

Poté víno z třešňového kompotu přefiltrujte a nalijte do malých skleněných lahví. Ale vypijte ho rychle, ve spíži vám obvykle nevydrží déle než 3-4 měsíce. Rozhodně se však vyplatí ho vyzkoušet, potěší vás totiž svou úžasnou chutí a bezkonkurenční vůní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno