Antibiotika a mléčné výrobky

Pokud vám lékař předepsal antibiotika, pak jste onemocněli jednou z mnoha bakteriálních onemocnění. Antibiotika jsou při léčbě tohoto typu nemocí velmi účinná, je však důležité dodržet přesné postupy a užívání a vyhnout se konzumaci mléčných výrobků. Proč při užívání antibiotik mléko a mléčné výrobky z jídelníčku vyřadit?

Mléčné výrobky

Mléko a antibiotikaPokud vám lékař předepsal antibiotika, pravděpodobně vás také upozornil na to, že během léčby byste se měli vyhýbat mléčným potravinám. Je to z důvodu, že během léčby antibiotiky dochází k narušení střevní mikroflóry. Proč se mléko a mléčné potraviny nemají užívat? Je to z důvodu, že mléko obsahuje vápník, který může v žaludku vytvořit společně s některými druhy antibiotik silnou chemickou vazu a zabrání tak dobrému vstřebání léku.

Ve výsledku tak může dojít k tomu, že antibiotika nebudou účinkovat, navíc se mohou bakterie vůči léku ještě více otužit a po nějaké době zcela přestat účinkovat. Během užívání antibiotik byste se tak opravdu měli vyhýbat příjmu mléka, ale třeba také minerálních vody či užívání některých vitamínových doplňků. U mnoha typů antibiotik byste také neměli chodit na sluníčko, může dojít k výskytu vyrážky či jiným zdravotním komplikacím.

Mléko ne, probiotika ano

Zatímco během užívání antibiotik byste se měli vyvarovat konzumaci mléka a mléčných potravin s vysokým obsahem vápníku, naopak byste měli dbát na zvýšený příjem probiotik. Antibiotika totiž naruší střevní mikroflóry, a je tak žádoucí ji zase vrátit do původního stavu. A právě to umí probiotika. Ta jsou k dispozici ve formě tablet a potravinových doplňků a můžete je zakoupit v každé lékárně. Přibližně po 8 hodinách byste si měli dát probiotický přípravek, buď zakoupení v lékárně, můžete si dát také kefír nebo jinou potravinu bohatou na zdraví prospěšné kultury.

Antibiotika a citrusy

V souvislosti s antibiotiky se často mluví o tom, že bychom se měli vyvarovat mléku a mléčným výrobkům a zvýšit příjem probiotik. Už se ale zapomíná na to, že neblahý vliv na účinek antibiotik mají také citrusové plody. Citrusy, zejména pomeranče a grepy, obsahují velké množství flavonoidů. Ty jsou za normálních okolností zdraví prospěšné, mohou však měnit účinky některých druhů léčiv. Citrusy mohou pozměnit účinnost antibiotik, na rozdíl od mléka ji mohou nastartovat, což může tělu také ublížit.

Při užívání jakýchkoliv léků je velmi důležité dodržovat doporučené pokyny, u antibiotik to platí dvojnásob. Pokud vám lékař naordinoval užívání antibiotik, zeptejte se ho, co všechno byste měli ze svého jídelníčku vyřadit. Každý druh antibiotik má totiž různé účinky a rozdílně reaguje na některé potraviny včetně citrusů či mléčných výrobků. Podrobné informace o dávkování a užívání antibiotik vy vám měl sdělit také lékárník, který vám antibiotiky na předpis vydá.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno