Bergamot

Bergamot naleznete na etiketě parfémů, používá se v aromaterapii i potravinářství. Jedná se o silně aromatické ovoce, které svou velikostí připomíná pomeranč a barvou citron. Je základní ingrediencí při výrobě čaje Earl Grey.

Bergamot

Bergamot je silně aromatické ovoce, pěstované především v Itálii, v menším množství i ve Francii, Turecku a Pobřeží slonoviny. Roste na stejnojmenných stromech, plody mají hruškovitý tvar, barvu mají jako citrony a velké jsou jako pomeranče. Bergamot se používá nejčastěji k výrobě bergamotového oleje, v menší míře převážně v Turecku pak k přípravě marmelády.

Bergamotový olej

Z bergamotu se nejčastěji vyrábí bergamotový olej. Silice bergamotu jsou silně aromatické a právě z nich se olej vyrábí. Připravený éterický olej je důležitou součástí mnoha parfémů, kosmetických přípravků i Earl Grey čaje. Bergamotový olej má své využití také v aromaterapii a v léčitelství.

Bergamotový olej a zdraví

Jak jsme zmínili výše, bergamotový olej se hojně využívá v aromaterapii. V ní se využívá protiplísňových, dezinfekčních a ozdravujících účinků. Příjemná citrusová vůně zklidňuje a působí antidepresivně. V kosmetice se používá především pro své uklidňující účinky. Díky nim se hodí na citlivou, svědivou, mastnou nebo podrážděnou pokožku. Díky silnému a neustávajícímu aroma je také častou složkou mnoha ústních hygienických vod. Bergamotový olej je rovněž součástí některých prostředků pro intimní hygienu. Olej je fototoxický, proto se po jeho použití vyvarujte vystavování se přímým slunečním paprskům. Bergamotový olej můžete využívat při léčbě kožních onemocnění, při teplotách i bolesti v krku. Jeho konzumací podpoříte funkci trávicího traktu a využijete jej také při omlazujících kúrách.

Earl Grey

Bergamot je jednou ze základních složek klasického anglického čaje Earl Grey. Má silnou chuť i aroma, které mu přidávají právě bergamotové silice. Pokud vám chuť Earl Grey čaje přijde příliš silná, můžete ji zmírnit přidáním mléka.

Čerstvý bergamot pravděpodobně nepořídíte, na olej z bergamotu však narazíte poměrně snadno. Pořiďte si jej a využijte jeho léčivých schopností, rovněž si užívejte jeho nezaměnitelnou příjemnou vůni.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno