Buvolí maso

I když se na našich jídelníčcích ještě buvolí maso příliš neobjevuje, neznamená to, že by nebylo chutné nebo nutričně hodnotné. Špatná dostupnost je dána spíše tím, že se u nás tato zvířata téměř nechovají. To se ovšem začíná v posledních letech měnit.

Když se řekne buvol, vybaví si většina z nás pravou mozarellu, která se vyrábí z buvolího mléka (a pochází z Itálie). Ale co maso z buvola? Dnes je u nás k sehnání jen na specializovaných farmách, málokdy na něj natrefíte jinde. A co od něj tedy očekávat?

Libové hovězí maso

Z jakého zvíře maso pochází

Buvol se správně odborně jmenuje buvol domácí (Bubalus arnee f. Bubalis). Říká se mu také kerbau nebo poněkud nepřesně vodní buvol, a jde o domestikovanou formu buvola arni. A jaké vlastnosti má jeho maso?

Plemen buvolů není mnoho

Zatímco u krav si můžeme vybrat z celé řady plemen, vyvinutých v závislosti na okolním počasí anebo jiných podmínkách, u buvolů je celá situace mnohem jednodušší. Navíc se od sebe jednotlivá plemena těchto zvířat liší jen opravdu málo – mnohem spíše je tak v této otázce nutné přihlížet ke geografickým podmínkám apod. Obecné můžete tato zvířata rozdělit na dvě skupiny. Na buvoly říční a na buvoly bažinné.

Říční buvol pochází z Egypta

První plemeno buvolů poznáme především podle menší velikosti a přirozeně žije v Indii, Egyptě a Pákistánu. Dalším charakteristickým znakem jsou silně zahnuté rohy, které však bývají kratší, anebo leckdy dokonce úplně chybí. Toto plemeno buvola se chová především kvůli mléku.

Bažinný buvol žije v Číně

Těmto buvolům se říká karbau a najdeme je především v Číně a na jihovýchodě Asie. Jsou podobnější divokým buvolům arni a mají i výraznější rohy. Jejich primárním účelem je chov na práci (používají se jako tažná zvířata).

Jak vypadá buvolí maso

Pokud se budete chtít pokusit o jeho kulinářské využití, nenechte se mýlit jeho zdánlivou podobností s hovězím. Ve skutečnosti je poměrně tuhé a obsahuje poměrně tuhá vlákna. Na druhou stranu je však téměř bez tuku, takže se skvěle hodí do dietního jídelníčku.

A musíme zmínit také jeho specifickou vůni. Trochu bahenní a leckdy dokonce až dehtovitý zápach by vás neměl překvapit, jde o zcela přirozenou vlastnost. Po tepelné úpravě však tato nepříjemnost částečně zmizí.

Co dalšího byste měli vědět

V Severní Americe se tomuto produktu říká bizoní maso. Je poměrně tmavé a pokud chcete docílit stejné jemnosti jako u hovězího masa, měli byste ho alespoň několik hodin marinovat ve směsi koření a oleje (ideální ovšem bude naložení přes noc). Obsahuje také větší množství železa a málo cholesterolu, ocení ho tedy všichni fanoušci zdravé výživy. A obsahuje také velké množství vitamínu B12, který je pro správné fungování lidského organismu nezbytný. A mohou ho jíst všichni – i nejmenší děti (samozřejmě po vhodné úpravě).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno