Čekanka obecná – léčivé účinky

Čekanka obecná je rostlina, která má celou řadu využití. Pro své léčivé účinky se využívá již několik století, v poslední době je také oblíbenou surovinu v kuchyni. Jaké jsou její léčivé účinky a jak s bylinou pracovat?

čekankaJde o vytrvalou bylinu, dosahující výšky až jednoho metru. Na první pohled ji poznáme podle blankytně modrých květů, které jsou široké až 5 centimetrů. Patří mezi léčivky, na které můžeme narazit i u nás ve volné přírodě. Čekanka obecná se vyskytuje hojně, můžete ji tak natrhat při procházce. Bylinu byste však měli trhat jen v čistém prostředí, vyhněte se sběru v okolí silnic a družstev. Ideální je sbírat čekanku na podzim. Nejúčinnější z hlediska obsahu složek je totiž kořen, který se sbírá právě na podzim a později se suší. Využít však můžete i mladých lístků.

Obsah látek

Bylina obsahuje nejvíce hořčin a inulinu. Mimo to se v ní nachází určité množství silice, cholinu, argininu, manitu a také minerálních látek. Minerálních látek obsahuje čekanka poměrně velké množství, je tak ideálním řešením pro dodání do těla potřebných minerálů, které mnohdy chybí.

Čekanka a vliv na zdraví

Díky tomu, že obsahuje značné množství léčivých látek, může pomoci při celé řadě onemocnění a potíží.

Funkce orgánů

Užívání čekanky má příznivý vliv na činnost jater, ale také slinivky, krevní soustavy a především soustavy trávící. Máte-li problémy s trávením, léčivá kůra z čekanky vám může pomoci problémy vyřešit.

Léčba cukrovky

Čekanka je vhodná pro diabetiky. Často můžete vidět v umělých sladidlech právě využití inulin, který se nachází. Mimo to pomáhá cukrovku i léčit.

Chuť k jídlu

Trpíte-li nechutenstvím, i v takovém případě je užití čekanky dobrou volbou. Povzbuzuje totiž chuť k jídlu. Mimo to je vhodná pro ty, kteří mají citlivý žaludek – dokáže zlepšit funkci trávení.

Detoxikace

Pokud se chystáte na očistu organismu, doporučujeme využít mimo jiné i čekanky. Ideální je vaření odvarů z více druhů bylin, které detoxikační vlastnosti vykazují. Bylina na pozitivní vliv na vylučování zdraví škodlivých a pro tělo nepřirozených látek.

Zpracování čekanky

A jak tedy s čekankou zpracovat? Možností je hned několik. Ideální je odvar, který přípravíte ze sušené byliny (listů nebo kořene). Ačkoliv se odvar připravuje povařením, doporučuje se pít jej studený, nechat tedy nějakou tu hodinu odstát. Máte-li problémy s bolavými klouby, tento odvar nemusíte podávat vnitřně, nýbrž užívat i zvnějšku pro obklady.

Čekanka v kuchyni

Tato bylina má své uplatnění i v kuchyni. Zde se užívají především mladé lístky, které vynikají svou chutí a křupavostí. I tyto lístky jsou plné léčivých látek, využíváte-li čekanku v kuchyni, máte z poloviny vyhráno.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno