Cizokrajné ovoce

V názorech na konzumaci cizokrajného ovoce se výživový odborníci často rozcházejí. K tomu se ještě v následujících odstavcích dostaneme. Faktem, ale zůstává, že nás exotické ovoce přitahuje svými pestrými barvami a tvary. Je pro nás ale prospěšné? A na co si dát pozor při jeho výběru? To se dozvíte v následujícím článku.

Patří na náš středoevropský talíř?

V oblasti výživového poradenství, ale i léčitelství, se nezřídka kdy setkáte s názorem, že by Češi neměli exotické ovoce jíst vůbec. Důvodem prý je, že náš organismus není na tento typ stravy uzpůsoben. Kvůli tomu nás pak trápí zažívací a další obtíže. V poslední době se ale objevují naprosto opačné názory. Ty tvrdí, že i obyvatelé Střední Evropy si mohou s klidem dopřát například banán nebo papáju. Tvrzení se opírají o fakt, že máme všichni stejné předky, kteří se na začátku naší historie stravovali stejně. Lidé jako živočišný druh pocházejí z teplých krajin, kde se živili právě exotickým ovocem.

Exotické ovoce a účinky na naše zdraví

Ať už se přikloníte k jedné či druhé teorii, faktem zůstává, že je dnes cizokrajné ovoce běžnou součástí našeho jídelníčku. To je z hlediska nutričních hodnot velmi dobře. Ovoce a je jedno o jaké konkrétní odrůdě mluvíme, je plné zdraví prospěšných látek. Obsahuje vysoké množství vitaminů (zvláště vitaminu C), enzymů a dalších pro tělo vítaných prvků. Důležitý je také obsah rozpustné i nerozpustné vlákniny a nelze zanedbat ani jeho hydratační vlastnosti.miska plná starfruit

Nejoblíbenější druhy v České republice

Pro tuto informaci nemusíme jít daleko. Stačí se jen porozhlédnout v oddělení ovoce a zeleniny nějakého většího supermarketu. Které cizokrajné ovoce je tam zastoupeno v největším množství? Samozřejmě, že banány, citrony, pomeranče a grepy. Toto ovoce se k nám dováží již delší dobu a je oproti ostatním exotickým druhům také výrazně levnější a logicky dostupnější.

V zástupu za ním stojí kiwi, papája, mango, kokos, žlutý meloun, avokáda nebo granátové jablko. Jistě si čas od času i vy domů přinesete jeden či dva kusy z těchto druhů. Pak jsou tu ale odrůdy, které se na pultech objevují sporadicky a u některých si ani neumíme představit, jak budou chutnat. Řeč je o jackfruit, kaki, karambole, kurubě a dalších. Příště až mezi ovocem zahlédnete podobně zajímavé ovoce, neváhejte s nákupem. Většina chutná výborně a je skvělé jednou za čas vyzkoušet něco nového.

Na co si dá při nákupu pozor

Určitě na ovoce balené po více kusech, kdy není možnost zkontrolovat, zda není v balíčku některý z plodů zkažený. To není výjimkou zvláště u ovoce položeného na plastovém tácku a přikrytého plastovou fólií (typicky kiwi). Především u dražších plodů si dejte při jejich výběru záležet a prohlédněte si každý kousek zvlášť. Někdy leží ovoce na pultech déle než je zdrávo nebo v důsledku špatného skladování začne brzy hnít a plesnivět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno