Dieta: Jídelníček, který vám pomůže zhubnout!

Je vaše kolegyně štíhlá, ačkoli celou pracovní dobu něco uzobává? Zatímco vy jíte jedno jídlo denně a stále se vám nedaří hubnout? Podívejte se, jak má vypadat správný dietní jídelníček, který vám pomůže shodit přebytečná kila!

V první řadě je třeba si uvědomit, že dieta a hubnutí je dlouhodobý proces, který vyžaduje vytrvalost, odhodlání a výdrž. Vše se ale dá zvládnout, pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad a vhodně si upravíte svůj jídelníček.

Principy dietního jídelníčku

  • Jezte malé porce, ale pravidelně – nejméně 5 x denně.
  • Ráno snídejte! Klidně si dopřejte vydatnější snídaní, bohatou na sacharidy a vlákninu.
  • Do svého dietního jídelníčku zařaďte dostatek ovoce a zeleniny. Chce to jen trochu cviku, než si zvyknete vyměnit sladkost za ovoce.
  • Pijte dostatek vody, případně bylinných čajů. Zapomeňte na sladké limonády, džusy a cukr.
  • Ačkoli počítání kalorií není zrovna nejlepší způsob, jak zhubnout, myslete na to, kolik energie během dne zkonzumujete a upravte vhodně svůj jídelníček. Pokud například ráno sníte sladkost, dejte si lehčí oběd i večeři. Abyste hubli, musíte přijmout méně energie, než vydáte. Pro ženy platí, že by měly za den sníst asi 5 000 kJ, muži pak 7 000kJ.
  • Dietní jídelníček by měl obsahovat méně tuků a sacharidů a naopak více bílkovin. Ideální poměr je 30 % bílkovin, 30 % tuků a 40 % sacharidů.

Dieta a ukázkový jídelníček

Snídaně:

Dva plátky celozrnného chleba s lučinou a rajče. Alternativou je celozrnný rohlík a ovocný tvaroh nebo vločky s ovocem.  K pití čaj.

Svačina

Ovoce nebo nízkotučný jogurt.

Oběd

Zeleninové rizoto nebo dušený kuřecí plátek na bylinkách a rýže.

Svačina

Ovoce nebo zelenina.

Večeře

Ryba na bylinkách se zeleninovou oblohou nebo řecký salát a kousek celozrnného pečiva.

Určitě přijdete na spoustu zdravých a dietních jídel, kterými můžete dietní jídelníček obměňovat. Zkuste si vždy dopředu jídelníček naplánovat, abyste si mohli nakoupit potřebné suroviny. A pamatujte, že fantazii se v tomto směru meze opravdu nekladou.

Jídelníčky různých redukčních diet

Podívejte se na samostatné články s rozpisem jídelníčku jednotlivých redukčních diet:

  1. Redukční dieta jídelníček
  2. Dukanova dieta jídelníček
  3. Mléčná dieta jídelníček
  4. Dieta podle krevních skupin

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno