Divizna velkokvětá: Léčivé účinky a pěstování

Zajímáte se o léčivé byliny? Máte vlastní bylinkovou zahrádku? Pak by vám v ní neměla chybět divizna velkokvětá. Jak ji pěstovat? Jak tato bylina pomáhá?

Divizna velkokvětá je dvouletá bylina, která může vyrůst až do výšky dvou metrů. Je charakteristická velkými hroznovitými žlutými květy, do nichž vykvétá v druhém roce své vegetace a které stojí za jejím druhotným názvem.

Léčivé účinky divizny velkokvěté

Divizna velkokvětá obsahuje řadu účinných a zdraví prospěšných látek. K nejdůležitějším patří třísloviny, flavnoidy a saponiny. Právě díky flavnoidům a saponinům je divizna již po staletí využívána při léčbě plicních onemocnění. Tyto látky totiž podporují vykašlávání hlenu.

I dnes se divizna velkokvětá doporučuje k léčbě plicních chorob, zejména onemocnění horních cest dýchacích. Popíjení čaje z divizny velkokvěté pomáhá zmírňovat astma. Diviznu velkokvětou je možné užívat i zevně. V takovém případě pomáhá při hojení ran nebo bércových vředů, zmírňuje otoky.

Vypěstujte si diviznu doma

Ve volné přírodě najdete diviznu především na kamenitých stráních. Dařit se jí ale bude i na vaší zahrádce. Každého pěstitele potěší, že divizna není náročná na půdu, výživu a nevyžaduje žádnou speciální péči. Jako stanoviště vyberte suché a slunné místo. Přihnojovat rozhodně není třeba.

Diviznu velkokvětou si můžete vypěstovat přímo ze semínek, které na počátku léta vysejete na vybrané stanoviště. První rok rostlina nepokvete, pouze vytvoří růžici listů. Svými bohatými žlutými květy vás potěší až druhou sezónu. Během zimy se o rostlinu bát nemusíte, protože je odolná.

Sušení a sklizeň

Z divizny se využívají květy, které se v době květu sbírají a suší na suchém, teplém a vzdušném místě. Během celého roku je můžete používat k přípravě léčivého nálevu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno