Ženšen pětilistý (Jiaogulan): účinky

Ženšenu pětilistému se přezdívá rostlina nesmrtelnosti. Jeho pozitivní účinky na lidské zdraví jsou prověřeny staletími. Proč byste ho měli užívat i vy? Jak vám může být prospěšný? V jaké podobě ženšen konzumovat? Můžete si ho vypěstovat i doma?

Ženšen pětilistý je známý také jako Gynostema pětilistá nebo Jiaogulan. Jde o tradiční čínskou rostlinu, která se pěstuje již po staletí a využívá se v čínské lidové medicíně.

Účinky ženšenu na lidské zdraví

U ženšenu pětilistého je prokázáno, že zlepšuje fyzický i psychický stav a funguje jako prevence řady civilizačních chorob. Konkrétně:

Náročné pěstování ženšenu pětilistého

Jestliže vás účinky ženšenu na lidský organismus natolik nadchly, že si ho chcete vypěstovat doma, asi vás nepotěší, že pěstování ženšenu není zrovna snadné. Ženšen pětilistý můžete nejlépe pěstovat jako pokojovou rostlinu. Zajistěte rostlince ideálně polostinné místo. Vyhovuje jí propustný, lehce písčitý substrát.

Důležitá je pravidelná zálivka a přihnojování. Jestliže se vám podaří ženšen pětilistý úspěšně pěstovat, budete mít po celý rok zásobu listů, z nichž si můžete připravit léčivý čaj. Stačí, pokud lžičku čerstvých či sušených listů necháte 5 minut louhovat ve 250 ml horké vody.

Jak konzumovat ženšen?

Kromě čaje, který má příjemnou vůni i chuť, si můžete lístky ženšenu přidávat například do salátu nebo těstovin. Lidé, kteří pravidelně konzumují ženšen, prý po krátké době pociťují zlepšení svého zdravotního stavu. Za vyzkoušení to stojí, nemyslíte?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno