Doplňky sportovní výživy (1.)

Každý, kdo se věnuje svému sportu alespoň trochu poctivě, už někdy jistě přemýšlel, co by krom tréninku samotného mohl pro zlepšení ve své oblíbené sportovní činnosti udělat navíc.

A každý už někdy určitě slyšel i kouzelnou formulku, že správná strava je klíčem k úspěchu. Jenže, co když to s možnostmi jídla nemáme zrovna optimální? Co když jsme od rána do večera v práci, kde se k jídlu těžko dostaneme a nebo co když jen prostě nezvládáme všechny potřebné živiny z běžné potravy získat? Pak přicházejí na řadu doplňky sportovní výživy. A právě o nich bude v našem dnešním povídání řeč.

Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou základní stavební částečky bílkovin. Aminokyselinové doplňky se užívají s cílem zlepšení regenerace, ochrany svalové hmoty před spalováním (nemá-li tělo dostatek energie, mohlo by si ji chtít vyrobit spalováním vlastní svalové hmoty, tomu však právě z vnějšku dodávané aminokyseliny – ať už komplexní nebo jen tři vybrané BCAA – zabraňují) i k celkovému zvýšení výkonnosti, síly a svalového růstu. Aminokyseliny jsou vhodné jak pro muže tak také pro ženy. Ty sice samozřejmě mohou namítnout, že žádné svaly mít nechtějí, ono to ale není tak úplně pravda. Svaly (byť samozřejmě žádné velké ani extra vyrýsované) jsou právě tím, co dělá postavu na pohled pevnou a „správně“ tvarovanou, navíc každičký gram svalové hmoty má vlastní energetickou spotřebu a tak Vám dovolí o trochu více hřešit v jídle, aniž by se to projevilo hned v okolí pasu či na jiných partiích.

Kloubní výživa

Povětšinou gelatina, ale také glukosamin či MSM (methylsulfonylmethan), to jsou základní účinné látky používané v doplňcích sportovní výživy určených pro ochranu kloubů, chrupavek a pojivových tkání. Glukosamin je látka tělu vlastní, která se v organismu tvoří z krevního cukru. Je důležitá pro pohyblivost kloubů, hraje rozhodující roli při syntéze pojivových tkání, omezuje katabolické procesy v kloubních chrupavkách. MSM je organická sloučenina síry, která se běžně vyskytuje v lidském těle. Účastní se při tvorbě struktury vláken kolagenu. Samotná gelatina je pak bohatým zdrojem naštěpených kolagenních peptidů, které se velmi snadno a rychle vstřebávají. Působí blahodárně na regeneraci pojivové tkáně a stimulují její růst. Jednotlivé suplementy kloubní výživy jsou ale vhodné spíše jen jako prevence, v případě akutních potíží je vždy nutná návštěva lékaře.

Kreatin

Není oblíbenější látky pro nárůst svalové hmoty, než je kreatin monohydrát. Kreatin je nejosvědčenějším suplementem pro všechny silové sportovce a v porovnání s řadou jiných doplňků, které by měly způsobovat svalový nárůst, má jednu nespornou výhodu – skutečně a bezesporu funguje. Už pětigramová denní dávka dokáže při cca měsíčním užívání způsobit (v kombinaci s vhodným tréninkem a stravou) třeba i 4 – 6 kilogramový nárůst svalové hmoty. A to je za tak krátkou dobu zatraceně znát. Každopádně nic nejde samo a ani kreatin sám o sobě fungovat nebude. Nebude-li mít tělo dostatek energie (především ze sacharidů), neporoste. Nebude-li mít dostatek stavebních látek (z proteinů), neporoste též. Stejné platí, nebude-li mít dostatek regenerace či správně sestavený trénink. Pokud ale vše uvedené splníte, pak Vás kreatin může posunout o pořádný kus dále!

Sacharidy

Sacharidové doplňky sportovní výživy a nebo prostě jen gainery, to jsou suplementy, jejichž základem jsou cukry (tzn. sacharidy) a jen menší část (většinou 10 – 20 %) tvoří bílkoviny (proteiny). Sacharidové doplňky výživy by měli používat všichni, kteří mají potíže s nárůstem svalové hmoty, kteří mají náročné tréninky a kterým se nedostává energie. Naopak opatrnější při jejich užívání by měli být lidé se sklonem k ukládání tělesného tuku.

A to je pro dnešní díl vše. Příště se podíváme na proteinové suplementy, nejrozšířenější doplňky používané v silových sportech vůbec, dále pak na spalovače tuku, stimulanty, vitamíny a minerály.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno