Fyzické testy do armády

Lidé, kteří chtějí vstoupit do Armády České republiky, musí být v dobré fyzické kondici. Tu mají ověřit fyzické testy, které jsou součástí přijímacího řízení. Jak probíhají a jak se na ně připravit?

Armáda České republiky chce mít ve svých řadách muže a ženy schopné po všech stránkách. Zájemci o práci v armádě tak musí kromě psychotestů či speciálního lékařského vyšetření absolvovat také fyzické testy, které mají vypovědět o tom, je-li zájemce schopný vykonávat práci v armádě. Po vyplnění žádosti o zapojení do armády budete za nějaký čas vyzvání k vykonání fyzických testů. Nedoporučujeme se na testy dostavit nepřipraveni a jen si to jít tzv. vyzkoušet, takový přístup zpomalí přijímací řízení dalších uchazečů, přinese to však další komplikace i vám samotným. Fyzické testy totiž můžete absolvovat celkem dvakrát, jednou tak můžete požádat o opravný termín, nejdříve však po dvou měsících.

Části armádního fyzického testu

Fyzické testy Armády České republiky se skládají z několika samotných cviků, přičemž je třeba úspěšně absolvovat všechny. Pokud neuspějete u jedné jediné disciplíny a ostatními projdete hravě, i přesto budete muset testy opakovat. Na fyzické testy se můžete dobře připravit, protože přesně víte, co vás bude čekat. Před testem si tak všechny cviky doma vyzkoušejte, a pokud budete pod normou nebo těsně okolo ní, na konkrétní disciplínu se blíže zaměřte.

Sed-lehy

První složkou armádních fyzických testů jsou sedy-lehy. Cvik se provádí ze základní polohy vleže, nohy jsou skrčené pod úhlem 90°. Jako jeden sed-leh se počítá přesun z polohy vleže do polohy vsedě, ruce jsou za hlavou a lokty se musí vždy dotknout kolene.

Skok z místa

Z mírně rozkročeného postoje musí testovaná osoba skočit minimální vzdálenost pro splnění testu. Z poste se testující osoba přesune do dřepu a odrazí se, přičemž si může pomoci švihem svých rukou. Skok z místa je prováděn dvakrát, pro splnění může být jeden z pokusů nevydařený.

Test na ergometru

Asi nejnáročnější částí fyzického armádního testu je cvičení na ergometru W170. Osoba, podstupující fyzický test, musí na trenažéru cvičit 12 minut a splnit stanovené kvóty. Cvičení probíhá ve třech zátěžových stupních a končí 4 minutovým pomalejším vyšlapáním v samotném závěru testu. Hodnotí se výkon ve wattech a přihlíží se ke hmotnosti jedince.

Kliky

Poslední složkou fyzického testu jsou kliky, které však musí vykonávat pouze muži. U žen se tento cvik vynechává. Kliky se provádí s rukama v šíři ramen, trup musí být napnutý. Během 30 vteřin je třeba vykonat co největší počet kliků.

Výhodou fyzických armádních testů je to, že se na ně lze poměrně dobře a komplexně připravit. Představili jsme vám vše, co se při testech odehrává, teď je to jen na vás. Začněte klikovat, dělat sedy lehy a jezdit na kole či běhat a testy zvládnete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno