Glycerol

Glycerol je bezbarvou kapalinou sladké chuti, která je využívána jako nezbytný doplněk v mnoha produktech kosmetického, potravinářského i farmaceutického průmyslu. V množství používaném výrobci je zcela neškodný, ve vyšších dávkách se však mění v látku jedovatou. Dnes se jí podíváme na zoubek a povíme si, jaké jsou její plusy a mínusy.

Glycerol je látkou v omezené míře povolenou pro využívání ve výše zmíněných odvětvích průmyslu, a to jak Českou republikou, tak zahraničními státy. Má stejnou kalorickou hodnotu, jako cukr, samozřejmostí je také nasládlá chuť. Glycerol vzniká vedle etanolu při kvašení glukózy, během kontaktu s oxidujícími látkami může způsobit explozi. I díky tomu je využíván v pyrotechnice.

Využití glycerolu

Kosmetický průmysl

Glycerol – nebo li glycerín, se využívá zejména v mnoha kosmetických výrobcích. Pro svou schopnost vázat vodu je nezbytnou přísadou hydratačních krémů a mýdel, působí však také jako zvlhčovadlo a ochucovadlo zubních past či třeba žvýkaček.

Potraviny

V oblasti výroby potravin je glycerol označován jako emulgátor E 422, tedy jedno z nezdravých a hojně diskutovaných „éček“. A kde všude toto „éčko“ můžeme najít?

  • Bombičkové šlehačky
  • Želé
  • Želatinové dezerty
  • Ovocné koláčky
  • Sušené ovoce

Ostatní obory

Glycerol je často využíván také v oblasti lékařství, a to nejenom jako přípravu různých medikamentů. Využívá se totiž také k léčbě otoku mozku a slouží jako přísada influzí. Právě s jeho pomocí je také možné dosáhnout snížení nitroočního tlaku. Glycerol je rovněž příměsí nemrznoucích směsí. Najdeme jej v náplních do elektronických cigaret, v barvivech, pastách, výbušninách i krmných směsí. Právě otázka oněch krmiv je v poslední době často probírána. Ano nebo ne? Glycerol se v krmných směsích využívá pro svou kalorickou hodnotu a nasládlou chuť, což je samozřejmě pochopitelné. Jeho obsah by měl být omezený, možná by však nebylo od věci trochu více tuto složku kontrolovat.

Posledně si také dovolme v oblasti využití glycerolu také zmínit neopomenutelné vinařství. Glycerol je přísadou trochu horších vín, ve kterých se dobře rozpustí a dodá jim tolik potřebnou hladkost.

Nebezpečí předávkování

Glycerolu by se měli co nejvíce vyhýbat především diabetici, lidé s kardiovaskulárními poruchami nebo poškozením jater a ledvin. Běžně povolené dávky nejsou nikterak škodlivé, při zvýšeném příjmu však může docházet k dehydrataci, bolestem hlavy i zvracení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno