Domů Výživa Zdravé recepty Jak dlouho vařit křepelčí vajíčka

Jak dlouho vařit křepelčí vajíčka

Na talíři v restauraci vypadají efektně a jejich příprava není tak těžká, jak se na první pohled může zdát. Poradíme vám jak dlouho vařit křepelčí vajíčka, aby byla vždy přesně taková, na jaká máte zrovna chuť. Na měkko, natvrdo, pošírovaná… stačí si vybrat!

Nejde jen o zmenšeninu vajec slepičích. Křepelčí vejce obsahují více vitamínů a dalších důležitých látek, třeba hořčíku, fosforu, niacinu nebo Omega 3 a 6 mastných kyselin. A také se o poznání hůř dostávají ze skořápky, pokud nepoužijete jeden malý trik.

Jak dlouho vařit křepelčí vajíčka

Jak dlouho vařit křepelčí vajíčka

Oproti času potřebnému pro uvaření běžných slepičích vajec se ty křepelčí liší zhruba o polovinu. Teoreticky by jim k uvaření naměkko stačila už jedna minuta, taková vajíčka ovšem neoloupete. V praxi tedy vaření křepelčích vajec vypadá takto:

  • Křepelčí vejce naměkko: 120 vteřin.
  • Křepelčí vejce na hniličku: 180 vteřin.
  • Křepelčí vejce natvrdo: 300 vteřin.

Vejce zásadně vkládáme do již vroucí vody, do které jsme předtím přidali ocet sůl. Sůl chrání skořápku před prasknutí, ocet zase brání nepříjemnému zabarvení žloutků. Z téhož důvodu se obě ingredience přidávají do hrnce i při vaření vajec slepičích.

Uvařená vejce ihned zchlaďte studenou vodou a nechte v ní alespoň 2 minuty odpočívat. U vajec naměkko si při loupání pomozte ostrým nožem, kterým opatrně naříznete měkkou skořápku včetně blanky pod ní a citlivě dokrojíte podél celého obvodu. Následně stačí skořápku sloupnout.

U vajec nahniličku a natvrdo vylijte z rendlíku vodu a následně vejci prudce udeřte několikrát o jeho stěnu. Skořápka popraská a půjde následně oloupat velmi lehce.

Křepelčí vejce jako „volí oka“ nebo pošírovaná pochoutka

Chcete-li zpracovávat vejce bez skořápky, opět se při jejich naťuknutí neobejdete bez nože. Začít můžete úzkým řezem nebo naťuknutím vejce o ostrou hranu mísy. Pak pokračujte nožem a prořežte skořápku asi do poloviny vejce (pozor, abyste neprořízli žloutek!). Vajíčko poté stačí vzít do rukou a klasicky „rozklepnout.“ Skořápka už povolí sama.

Vejce smažte na několika kapkách olivového oleje tak dlouho, dokud se bílek nezpevní a žloutek nezíská trochu tmavší barvu. A stejně jednoduché, ovšem o poznání chutnější, je i pošírování vajec.

Budete k němu potřebovat hrnec s vroucí vodou, větší kovovou naběračku a olivový olej. Naběračku olejem vymažte tak, aby se dole utvořila malá kaluž oleje. Do ní poté vyklepněte křepelčí vejce – klidně i dvě najednou. Vložte na hladinu vroucí vody tak, aby voda ještě nenatekla dovnitř a počkejte 20 vteřin, až se bílek začne zpevňovat. Teprve poté pomalu ponořte naběračku do vroucí vody. Pošírované křepelčí vejce je hotové, jakmile všechen bílek ztuhne. Odstraňte přebytečnou vodu a podávejte s pečivem a zeleninovým salátem.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno