Jak naklíčit řeřichu

Chcete své tělo po zimě zásobit cennými vitamíny nebo vám už v jídelníčku citelně chybí zelené bylinky? Pokud víte, jak naklíčit řeřichu, nebudete se muset s tímhle problémem už nikdy potýkat.

Naštěstí jde o proces vcelku jednoduchý. Řeřicha setá má oproti jiným semínkům velkou výhodu – téměř nezahnívá a ze stádia klíčení se ještě na podkladové vatě snadno přenese do stádia zelených rostlinek, které stačí jen ostříhat a nasypat na chleba nebo do salátů.

Klíčení řeřichy

Způsobů klíčení řeřichy je opravdu mnoho. V poslední době se rozmohly tzv. nakličovací misky, které vám umožní naklíčená semínka zkonzumovat celá – tedy i včetně jejich slupky, která obsahuje množství cenných a zdraví prospěšných látek. Pojďme se tedy podívat, jak na to, pěkně krok za krokem.

Klíčení řeřichy na vatě

Budete potřebovat hlubší tácek nebo talířek, který vyložíte vrstvou buničité vaty. Pro opravdu malé množství pak stačí i kompotová mistička a kosmetický tampon. Řeřicha je v tomto ohledu opravdu, ale opravdu nenáročná.

Podložku (vatu i tampon) důkladně namočte a to tak, aby nad ní zůstala přibližně milimetrová vrstva vody. Řeřichová semínka totiž potřebují v prvních hodinách tekutiny opravdu hodně. Na takto připravený poklad jemně rozsypejte semínka řeřichy. Postupujte tak, aby byla rozložena v rovnoměrné vrstvě a navzájem se nepřekrývala. Nezapomeňte na to, že poměrně hodně nabobtnají a velmi rychle by se z vymezeného prostoru začal vytlačovat.

Opatrně zalévejte. Zpočátku mohou semínka opravdu doslova stát ve vodě, takžes i můžete pomoci malou konvičkou nebo i rozprašovačem – klidně i 2x denně. Později, jakmile semínka naklíčí, už jsou na hladinu vody podstatně citlivější a rozhodně se v ní nesmí tzv. topit.

Jak na sklizeň řeřichy

I když tahle rostlinka klíčí opravdu rychle, na chutné zelené rostlinky si přece jen budete muset pár dní počkat. Klíčky dosáhnou výšky tří centimetrů přibližně po týdnu a v tuto dobu je už také bude zdobit chocholka načechraných listů. Poté je stačí ostříhat a použít v kuchyni. Báječně se hodí do polévek, pomazánek, salátů i jako přídavek do masových i zeleninových směsí, přidávaný krátce před jejich dokončením.

Nezapomeňte, že chuť řeřichy je vždy lehce pikantní, takže s tím dopředu počítejte. Zejména malé děti někdy mívají s tímto aspektem problém.

Jak pěstovat řeřichu v nakličovacích miskách

Jestliže máte doma specializované nakličovací misky, rozhodně je využijte. Pracujte však vždy jen s velmi tenkou vrstvou semínek, jinak bude řeřiše opět hrozit zahnívání. Dbejte na to, abyste nakličovací misku proplachovali optimálně 2x denně. I tady bude řeřiše trvat asi týden, než doroste do požadované velikosti, poté ji však můžete sklidit opravdu se vším všudy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno