Domů Výživa Zdravé recepty Jak použít vanilkový lusk

Jak použít vanilkový lusk

Málokdo to ví, ale jde vlastně o plod orchideje, nejde však ani tak o jeho původ, jako o to, jak můžeme tuto surovinu uplatnit v kuchyni. Ukážeme vám jak použít vanilkový lusk snadno a rychle.

Pamatujte si, že vanilka získávaná z lusků je mnohem aromatičtější než olej, extrakt nebo třeba oblíbený vanilkový prášek. Takže i když se vám může zdát vanilkový lusk drahý, ve skutečnosti vám vydrží opravdu na dlouho. Jeden velký vám za tři týdny kompletně provoní půl kila krystalového cukru, takže rázem získáte cukr vanilkový a to opravdu s minimálními náklady. Cukr vyrábíme v uzavřené dóze a vanilkový lusk používáme stále dokola – klidně i několik let.

Vybíráme vanilkový lusk

Lusky v obchodě nejsou k dostání ve stejném kvalitě. Dobrým vodítkem je bourbon vanilka. A pokud toto označení chybí, sledujte jiné faktory:

 • Kvalitní lusky jsou velmi tmavé, masité a především výjimečně dlouhé (krátké lusky pochází z méně ceněných odrůd).
 • Dobrý vanilkový lusk nesmí být vyschlý
 • Ty kvalitní se vždy prodávají ve skleněných ampulkách, které je chrání před vysycháním. Tady vydrží bez úhony i několik měsíců – ovšem vždy v lednici, jinak nepříjemně bobtnají a kazí se.

Jaká je chuť vanilky? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Její tóny jsou někdy sladké, někdy hořké, karamelové nebo dokonce jemně kouřové. Právě proto skvěle doplňuje celou řadu koření. Skvělý pár k ní tvoří zejména:

 • skořice
 • kurkuma
 • muškátový oříšek
 • hřebíček
 • zázvor
 • chilli
 • bobkový list
 • kardamom

Skvěle ladí také s kokosem (mléko i dužina), mandlemi a limetkou. Nebojte se těchto kombinací. Budete příjemně překvapeni.

Jak použít vanilkový lusk

Ovšem vanilka je nejvíce ceněnou pro svou sladkou vůni, a proto se nejčastěji používá v nejrůznějších cukrářských výrobcích. Lze si tedy dopřát třeba vanilkovou zmrzlinu, vdolky, sušenky, koláče, jogurt, pudink nebo krémy. A nesmí samozřejmě chybět a ni v jedinečných dezert jako je Crème brûlée či panna cotta.

A jak na to? Vanilkový lusk vezmeme, ostrým nožem ho rozpůlíme a pečlivě vyškrábeme dužinu. Tu potom po částech přidáme do libovolného dezertu nebo sladkého jídla. Doporučujeme raději méně, jinak je vůně příliš intenzivní. Nespotřebovanou vanilku uchováváme v lednici.

Ovšem vyvařené lusky nevyhazujeme, i ony nádherně voní.. Můžeme je vyvařit v mléce nebo třeba v krupicové kaši, vaječném likéru… Zkrátka všude tam, kde vanilku nebo vanilkový cukr běžně používáme. Budete překvapeni, jaký nový rozměr vaše oblíbené jídlo či dezert dostane!

Jak si vyrobit vanilkový extrakt

Nakrájejte vanilkový lusk a vložte ho do vhodné sklenice nebo láhve. Zalijte silným alkoholem, např. vodkou nebo bourbonem. Na jeden vanilkový lusk budete potřebovat asi 40-50 ml alkoholu. Nechte 2 týdny odpočívat na tmavém místě a každé dva dny extrakt pořádně protřepejte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno