Jak připravit jedlé kaštany

Na vánočních trzích jsou vítanými stálicemi a stále častěji na ně můžeme narazit i v regálech supermarketů. Jejich cena však bývá vyšší, takže se řada z nás k nákupu jen málokdy odhodlá. Protože co kdybychom tak drahou surovinu nechtěně zničili špatnou kuchyňskou úpravou? Přinášíme vám návod jak připravit jedlé kaštany jednoduše a doslova za pár minut.

Při jejich nákupu pamatujte, že nejde jen o nějakou rozmařilou exotickou pochoutku. Obsahují totiž celou řadu cenných výživových látek. Zejména jde o:

Jak připravit jedlé kaštany

  • vitamín A
  • vitamíny skupiny B
  • vitamín C
  • kalcium
  • fosfor
  • draslík
  • síru
  • magnezium
  • železo

Ne nadarmo naši předci říkali, že jsou jedlé kaštany dobré na mozek, a také proti únavě, stresu, zapomínaní a zlepšují kvalitu vlasů a zdraví kůže. Čistí játra a ocení je i lidé s mnoha omezeními v rámci diety, například celiaci, diabetici, alergici apod. Kaštany se nikdy nekonzumují syrové, ale pouze tepelně upravené.

Měli byste vědět: Při nákupu kaštany dobře prohlédněte, ty špatně skladované jsou náchylné k plísni. Vyhněte se i černým skvrnám na slupce, dokonale zdravé kaštany jsou lesklé a hnědé.

Jak připravit jedlé kaštany – začít musíte naříznutím

Ještě předtím, než si podrobně popíšeme všechny způsoby, jak s pečenými kaštany naložit, měli byste vědět, že všechny recepty je třeba začít jedním jediným rokem – naříznutím. Právě toho se zpravidla kuchařky nejvíce obávají, není to však vůbec třeba. Slupka kaštanů je vcelku měkká, u špičky ji pak vyplňuje pouze vzduch, nůž do ní tedy zajede jako po másle. A získáte-li kaštany už trochu vysušené, stačí je na pár hodin namočit ve studené vodě.

Slupku vždy nařízneme u špičky do kříže. Dva krátké tahy a je hotovo. Kaštany uměle nerozevíráme a ani slupku nožem neodštipujeme. Vzniknou-li někdy zranění, pak je to právě v tomto okamžiku.

Vařené jedlé kaštany

Nařízlé kaštany vhodíme do vroucí vody a necháme asi 10 minut vařit. Během této doby se ještě více otevřou. Ještě teplé je přesuneme do utěrky a rychle rozdrtíte slupku. Jakmile vychladnou, šlo by totéž provést jen velmi těžko. Můžeme okamžitě konzumovat, nebo přidat do polévky či nádivky.

Pečené jedlé kaštany jako z ohně

Děláte si chutě na tradiční pečené kaštany, prodávané na vánočních trzích? Nemusíte mít doma ohniště, postačí trouba rozpálená na 220°C a asi 15 minut. Nařízlé kaštany rozložíme na pečící papír křížem nahoru a vložíme do vyhřáté trouby.

Pečeme asi 10-15 minut, dokud jádra kaštanů nezhnědnou a slupka nezačne praskat. Pozor, kaštany nikdy nesmí být černé! V takovém případě jste je zcela jistě přepálili, uvnitř se již utvořily karcinogenní látky a po chuťové stránce by také nebyly nic moc. Vyplatí se tedy plech s kaštany pečlivě hlídat a raději troubu otevřít vícekrát a včas než jednou a pozdě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno