Jak připravit krevety

Krevety se do našich restaurací a na pulty obchodů dostávají stále častěji. Možná byste si tuto delikatesu z moře rádi připravili i doma. Pokud nevíte, jak na to, následující řádky vám budou při přípravě užitečné.

Krevety

KrevetyÚvodem, co to vlastně krevety jsou? Krevety se řadí mezi desetinohé vyšší korýše. S krevetami se můžete setkat ve vodách sladkých i slaných. Umí plavat, dýchají žábry. Kreveta se také řadí mezi členovce a svléká se. To by úvodem stačilo. Kde krevety sehnat? Pokud se chystáte připravit krevety, máte v podstatě dvě možnosti. První je nákup mražených krevet. Pokud chcete čerstvé krevety, budete muset zajít do specializovaného obchodu a trochu si připlatit. Čerstvé krevety však budou bezpochyby voňavější a chutnější. Je také třeba zmínit, že existuje celá řada krevet. V podstagtě je lze řadit na teplomilné nebo studenomilné. Krevety, které dávají přednost teplým vodám, jsou mnohem větší. U nás můžeme sehnat oba typy, tj. teplomilné z Brazílie nebo Číny nebo studenomilné ze severních moří.

Příprava krevet

Připravit krevety není žádná věda, jen je třeba vědět, jak na to. Po první přípravě budete mít již vše v ruce a podruhé již bude vše jako od profesionála.  Při přípravě krevet je třeba zjistit, v jakém stavu jsou. Pokud koupíte mražené, je dost pravděpodobné, že budou již oloupané a taktéž předvařené. I čerstvé krevety lze koupit v již oloupané formě.

Loupání krevet

Loupat krevety je možná před vařením i poté. Je na vás, čemu dáte přednost, obecně se považuje za snazší loupat krevety po samotném uvaření. V první řadě je třeba odstranit nožičky. To je velmi jednoduché – stačí je uchopit a jedním rychlým tahem odtrhnout. Následně je třeba uchopit krunýř, otevřít jej a stáhnout. Krunýře, které vám zbyly, nemusíte hned vyhazovat. Máte-li jich větší množství, můžete si připravit krevetový vývar.

Stažení střívka

Po odstranění krunýře je třeba z krevety odstranit nepoživatelnou část – střívko. Je skryto uvnitř krevety, proto je třeba ji opatrně naříznou podél vnějšího oblouku. Uvidíte tmavé střívko, které můžete vidličkou či tupou částí nože nazdvihnout a odtrhnout. Střívko se nijak nezpracovává, je třeba jej vyhodit.

Vaření krevet

Pokud se rozhodnete připravit krevety vařením, nechte krevety vytažené z lednice několik minut odpočívat a mezitím přivést vodu k varu. Vložte do hrnce krevety tak, aby byly celé ponořené a vařte asi dvě minuty. Poté stáhněte plamen, přikryjte hnec pokličkou a na mírném plamenu v horké vodě vařte dalších deset minut.

Restování krevet

Dalším možným způsobem přípravy krevet je jejich restování. Krevety lze restovat s krunýři i bez nich. Očištěné krevety vhoďte na rozpálenou pánev, restujte asi 3 minuty z každé strany. Až krevety ztratí svou průhlednost a zoranžoví, jsou připravené k podávání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno