Jak sušit červenou řepu

Hledáte zdravou alternativou chipsů smažených na oleji nebo vám prostě jen chutná červená řepa a nedáte dopustit na vysoký obsah antioxidantů, kterým se může chlubit? Ukážeme vám, jak sušit červenou řepu v troubě i v sušičce na potraviny a připravit si tak lahodnou pochoutku třeba k televizi.

Předem je třeba podotknout, že tzv. zeleninové chipsy, smažené na slunečnicovém oleji, které nám nabízejí běžné obchody, příliš zdravé nejsou. Příliš se o tom nemluví, ale kořenová zelenina je při smažení dokonce náchylnější, než brambory, takže v ní snadno dochází k tvorbě rakovinotvorného akrylamidu. Koneckonců, o tom se můžete snadno přesvědčit – chutnají-li chipsy z mrkve, řepy nebo třeba celeru nahořkle, určitě nebylo s procesem smažení něco v pořádku.

Jak sušit červenou řepu

A tomu příliš neprospěla ani tolik opěvovaná náhrada palmového oleje za slunečnicový. Rychleji se totiž přepaluje a není tak odolný proti vysokým teplotám. Ale zase je ekologičtější, to je třeba přiznat.

Jak sušit červenou řepu v troubě i v sušičce

Se stále se zvyšující se oblíbeností raw food nebo vitariánské stravy přicházejí na přetřes i recepty, o které byste ještě před několika lety zaručeně ani nezavadili. Je pravda, že zvýšení podílu syrové stravy v našem jídelníčku nám jen prospěje. A jak tedy na to?

Chipsy z červené řepy bez smažení

  • 2 velké červené řepy
  • 30 ml vody
  • 30 ml jablečného octa
  • 1 lžička olivového oleje
  • pepř
  • sůl

Nejdříve očistěte řepu a nakrájejte ji na opravdu tenké plátky. Ručně to jde hůř, ale vyplatí se vytrvat. Výsledek sušení pak bude o to lepší. Dobře osušte papírovými utěrkami.

V míse smíchejte jablečný ocet, vodu a olivový olej. Přidejte do směsi řepu a dobře promíchejte. Nechte marinovat asi 15 minut. Řepa získá lepší chuť a bude se s ní také lépe pracovat. Okapanou řepu rozložíme na sušící plata v sušičce tak, aby se jednotlivé kousky navzájem nedotýkaly. Teprve teď posypeme zeleninu jemným popraškem soli a pepře – nejlepší je ten čerstvě mletý, ne však příliš nahrubo. První hodinu sušíme na vyšší stupeň, poté teplotu snížíme.

Náš tip: Chcete-li raw řepné chipsy, musíte dodržovat teplotu 42°C. Ta zpravidla odpovídá střednímu stupni, ale chcete-li mít skutečnou jistotu, budete si muset zakoupit dražší model sušičky s ručním natavením teploty.

Sušte, dokud nezačnou být kousky řepy příjemně křupavé. Může to trvat 3-6 hodin, podle síly plátků a výkonu sušičky. Nejlépe hotové chipsy poznáme tak, že je prostě ochutnáme. Jakmile není v jejich jádru patrná žádná vlhkost, máme hotovo.

Hotové chipsy z červené řepy bez smažení přendáme do dobře uzavíratelné nádoby, a z ní odebíráme pouze množství, které stihneme v krátkém čase zkonzumovat. Rychle totiž vlhnou a dík tomu jsou náchylné na vznik plísní.

Náš tip: Stejným způsobem lze připravit i chipsy z kořenového celeru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno