Jak sušit ostružiny či maliny

Sušení drobného ovoce se může zdát jako velmi nevděčná práce. Přitom však výsledek rozhodně stojí za to. Poradíme vám, jak sušit ostružiny či maliny, aby byl výsledek vždy dokonalý a plný chuti a vitamínů.

Při sušení se v ovoci zachovává nejvíce prospěšných látek v čele s enzymy a vitamíny, jež se při jiných způsobech konzervace vytrácejí z hotového výrobku jako první. A jak tedy na to?

Sušení ostružin a malin

K sušení vybírejte vždy dokonale zdravé plody. Nesmí být pomačkané, nedozrálé (ale ani přezrálé) nebo dokonce napadené plísněmi či hnilobou. Ostružiny a maliny zásadně myjeme výhradně pod proudem vody. Pokud bychom je namočili třeba do mísy s vodou, velmi rychle by do sebe nasály tekutinu a jejich sušení by poté bylo mnohem obtížnější. Vlastně jakákoliv konzervace od mrazení až po zavařování je díky „máchání“ ve vodě mnohem, delší a často nás její výsledek zkrátka neuspokojí.

Ostružiny či maliny sušte zásadně v celku. Rozložte je do sušičky tak, aby se na jednotlivých platech navzájem nedotýkaly a zapněte na střední teplotu. Průběžně kontrolujte, všeobecně bývá po 2-4 hodinách hotovo. Sušené ostružiny či maliny musí být na dotek stále kožnaté a pružné, ovšem nesmí z nich vytékat šťáva. Ihned po dokončení sušení je však nevytahujte. Sušičku vypněte a nechte ještě asi hodinu odpočívat. Ne více, protože by okamžitě začaly nasávat vzdušnou vlhkost zpět! Uložte do vakuových sáčků nebo sklenic a odebírejte podle potřeby. Dobře usušené ovoce vám bez potíží vydrží i rok. Chraňte ho však před světlem, jinak začne ztrácet svou jedinečnou barvu i lahodnou chuť.

Sušení v troubě

Jestliže doma sušičku nemáte, nevadí. Připravte si k ruce plechy vyložené pečícím papírem a ostružiny či maliny na ně rozložte tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Troubu rozpalte asi na 120 °C, vložte plechy a zajistěte dvířka tak, aby zůstala pootevřená. Dále je celý postup sušení stejný. Jakmile jsou maliny gumové, ale už nepouští šťávu, máte hotovo.

Nasušte si ostružinové a malinové listy

Chutné peckovičky však nejsou jedinou částí těchto rostlin, kterou lze usušit a uchovat na zimu. I sušené listy vám mohou prokázat skvělou službu. Sbírejte na jaře nebo počátkem léta, kdy jsou ještě plné síly a užitečných látek. Pomalu je usušte na světlém místě. Dobře usušené jsou, pokud je mezi prsty snadno rozemnete na prach. Uskladněte ve vhodné nádobě a použijte k přípravě čaje. Na jeden šálek by měly stačit 1-2 lžíce listů.

V zimě poslouží čaj z malin či ostružin jako šikovný startovač imunity. Kromě toho také pomáhá regulovat hladinu krevního cukru, pomáhá na lepší spánek a proti nespavosti. Uklidňuje a dodává dobrou náladu. A přidáte-li navíc i heřmánkové květy a mátu, získáte skvělý prostředek na trávící obtíže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno