Domů Výživa Zdravé recepty Jak sušit třešně

Jak sušit třešně

Když se úroda třešní vydaří, nevíte během dvou až tří týdnů, kam dřív skočit, pokud ji chcete celou zpracovat. Usnadníme vám práci a poradíme, jak sušit třešně jednoduše, rychle a tak, aby si zachovaly skutečně maximum své vůně a chuti.

Sušení ovoce vlastně není vůbec těžké. Stačí se jen přidržet několika základních postupů a pečlivě hlídat konec celého procesu. Větrání, převrstvování, důkladné uskladnění – to vše k tomu patří.

Základní pravidla pro sušené ovoce

Mnoho kroků je pro celou skupinu ovoce společných. Na počátků je třeba sušit při nižších teplotách 40-60 °C. To je důležité, protože jinak by mohlo dojít k přílišnému ztvrdnutí horních vrstev ovoce a vytékání šťávy z jeho vnitřku, což rozhodně nechceme. A stejně nízkou teplotu je třeba pohlídat i na konci sušení. Ovoce už má totiž touto dobou málo vody, což často vede ke změnám v chuti a vůni, odpaří-li se tato při příliš vysokých teplotách.

Středové časové období sušení je třeba naopak uskutečnit při vyšší teplotě, cca 70-80 °C. Sušení tak proběhne rychle a bezpečně. A nakonec nesmíme zapomenout ani na dosušení ovoce při velmi nízkých teplotách, případně na slunci, je-li to třeba. Během sušení je třeba ovoce pravidelně převrstvovat, případně sušit jen v jedné vrstvě, což je ovšem náročnější na prostor.

A kdy sušení ukončit? Proveďte malý test. Ovoce zmáčkněte a sledujte, zda z něj nevytéká šťáva. Správně vysušené ovoce je pružné, příliš tvrdé značí přesušení. Není ho třeba hned vyhazovat, na přímou konzumaci už se ovšem zpravidla nehodí a jeho zpracování musí předcházet několikahodinové namočení ve vlažné vodě.

Jak sušit třešně

Ale pojďme se už konečně podívat na sušení třešní. Pro začátek jsme připravili jednoduchý postup sušení předslazeného ovoce, vhodného pro přímou konzumaci i použití při pečení. Takto připravené třešně bez potíží nahradí rozinky v jakémkoliv těstě.

Přebrané třešně (nehodí se přezrálé, nahnilé, nezralé apod.) je třeba nejprve odpeckovat. V čerstvém stavu nám k tomu nejlépe poslouží odpeckovač, případně zahnutá kancelářská sponka, jejíž očka nechtěné pecky bez problémů odstraní.

Třešně lze však také předsušit při 35°C a jakmile zvláční, pak teprve vymáčknete pecky obyčejným smáčknutím mezi prsty. Teprve poté je předsladíme.

K tomuto účelu si připravíme roztok z 1 litru vody a 1 kilogramu cukru. V něm je třeba zahřát třešně až k bodu varu a nechat vychladnout. Další den opakujeme totéž a po vychladnutí necháme třešně dobře okapat. Rozložíme a sušíme při teplotě 65°C. Usušené vody jsou měkké a vláčné, ale nepouští žádnou šťávu. Uskladníme je na tmavém místě a odebíráme podle potřeby.

Nezapomeňte, že tímto způsobem lze sušit i višně. Vždy používejte jen plně vyzrálé plody.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno