Jak vybrat zimní bundu na snowboard?

Vybrat si tu pravou snowboardovou bundu není jen tak. V současné nabídce mnoha výrobců jsou bundy s různými vlastnostmi, detaily a technickými prvky. Podívejte se, které doplňky, prvky a údaje by vás měly při výběru snowboardové bundy nejvíce zajímat. Pomůžeme vám najít si tu pravou.

Snowboardové bundy se dělí podle technických parametrů hned do několika tříd od základních zimních bund až po technické bundy s celou řadou vychytávek, které se vám na svahu budou hodit. Můžete si zvolit zimní bundy s nižší voděodolností pro občasné ježdění až po ty speciální, ve kterých se můžete celý den válet v rozmočeném sněhu a nebude vám v nich zima. Sledujte tabulky velikostí a dobře měřte. Bunda by vám měla dobře padnout a nesmí vám bránit v pohybu. Zvedněte ruce a zkuste, zda se vám lem bundy nevyhrne příliš vysoko, nebo zda vám nejsou krátké rukávy.

Kvalitní materiál pro vyšší komfort

Vlastnosti jednotlivých materiálů se významně liší. Zajímat by vás měla voděodolnost, tedy vodní sloupec v podobě čísla určujícího, jakému tlaku vody je bunda schopná odolávat. Hodnota se zapisuje v mm/dm² a čím je číslo vyšší, tím zimní bunda lépe odolá vodě. Jde také o to, aby vlhkost z potu bunda pustila ven, tedy aby byla prodyšná. Prodyšnost je udána v mg/m² za 24 hodin, tedy kolik páry materiál za den propustí. Opět platí, čím vyšší číslo, tím lépe bunda větrá. V místech švů nemá membrána ani zátěr optimální odolnost, a proto by měly být vždy podlepené. U dámské zimní bundy bude ženy zajímat i její střih, který mají specializované značky opravdu vychytaný.

Dámská zimní bunda

Membrána a zátěr

Zátěr znamená, že byla na bundu nanesená vrstva impregnace neboli pogumování. Nemají až tak dobrý poměr voděodolnosti a prodyšnost jako membrány, na běžné ježdění to ale stačí. Membrána má lepší vlastnosti a hodí se i do extrémních podmínek. Membrána je mikroporézní materiál. Využívá faktu, že jsou molekuly páry menší než molekuly vody. Voda neprojde, ale pára ano. Nejznámější membrána je Gore-Tex, ale na trhu je i mnoho dalších výrobců kvalitních membrán. Specialistou na extrémní podmínky je například značka Helly Hansen, která vás nenechá nikdy na holičkách.

Snow catcher, poutka i kapuce

Zejména pánská zimní bunda na snowboard musí mít i užitečné vychytávky, jako dostatek kapes. Snowboardová bunda by měla mít snow catcher neboli vnitřní stahovací pás. Ten vás ochrání před větrem a vniknutím sněhu třeba při pádu. Může být i odepínací.

Pánská zimní bunda

Podobnou funkci mají vnitřní rukávy s otvorem na palec, které zabrání vyhrnutí a průniku sněhu do rukávu. Zimní bundy na snowboard mívají i poutka pro připevnění ke kalhotám. Systém oceníte při jízdě v hlubokém prašanu a za větrného počasí. Kapuce vás ochrání při dešti, větru a sněžení. Musí vám padnout na čepici s brýlemi na hlavě. Ventingy neboli větrací otvory na svahu určitě oceníte. Nejčastěji je najdete v podpaží a na zádech. Zajišťují cirkulaci vzduchu a maximální komfort i při velké fyzické zátěži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno