Jak vyrobit černý česnek

Černý česnek můžete najít v nabídkách nejrůznějších obchodů: tato jedinečná složka není ničím novým. Používá se už celá staletí pro svou jedinečnou chuť a léčivé účinky. Známá je především v asijských kuchyních. Černý česnek je (zjednodušeně řečeno) produktem stárnutí běžných česnekových paliček v průběhu týdnů nebo měsíců. K dosažení jeho lepivé konzistence vyžaduje přísně regulovanou teplotu a vlhkost.

Jak černý česnek chutná?

V porovnání s klasickým česnekem má ten černý jemnější chuť, kterou někteří přirovnávají k melase. Kromě jemnější chuti nabízí černý česnek také přínosy pro zdraví, včetně dvojnásobného množství antioxidantů, než ve své obvyklé formě. Co je na něm nejlepší? Je univerzální a lze jej ve většině receptů vyměnit za běžný česnek. Je to krásný doplněk k jakémukoli sýrovému talíři, toastům, zelenině nebo kuřecímu masu. Někteří jej používají dokonce na pizzu. Můžete jej použít také do domácí vinaigrette. Protože je jeho chuť jemnější, pravidelně ochutnávejte, když budete přidávat do svých pokrmů. Výsledná chuť černého česneku je sladká.

Česnek

Je výroba černého česneku náročná?

Již výše jsme naznačili, že výroba černého česneku je závislá na teplotě a vlhkosti. Přesto jeho výroba není ani tak obtížná, jako je časově náročná. Než si připravíte černý česnek, může to trvat i šedesát dní, v některých případech je ale k použití již po třech týdnech. Metod na přípravu existuje poměrně málo. Pokud plánujete častou výrobu černého česneku, může se vám vyplatit investovat do fermentačního kotle nebo aspoň fermentační nádoby. Vystačíte si ale i bez nich s použitím rýžovaru (dostupný okolo 500 Kč).

Čím se černý česnek liší od toho klasického?

Kromě barvy můžeme obecně říci, že černý česnek obsahuje ještě o něco více zdraví prospěšných látek, než klasický česnek. A už ten považujeme za velice silný prostředek pro udržování zdraví organismu. Kromě antioxidantů obsahuje také velké množství vitamínů, polyfenoly, flavonoidy i sírany a siřičitany. Má tedy antioxidační, antibakteriální i antivirové účinky na lidské zdraví, ochraňuje játra a celkově posiluje imunitu. Hovoří se také o jeho protirakovinných účincích, zde je ale potřeba více studií.

Česnek a rajčata

Varování na začátek

Pokud nemáte rádi česnekovou vůni, tak se do tohoto procesu nepouštějte. Problém je totiž v tom, že v průběhu vaření bude vaším domem prostupovat česneková vůně. S tím musíte počítat, takže pokud plánujete nějakou domácí párty, vždycky je dobré výrobu česneku odložit.

Jak černý česnek vyrobit?

Budete potřebovat šest nebo sedm celých paliček česneku, neloupaných, ani je nijak neseřízněte. Jediné, co je potřeba udělat, je odstranit z paliček veškerou nečistotu (například bláto). Snažte se očistit i kořen česneku, ale rozhodně jej neodstraňujte. Při odstraňování nečistot česnek nemyjte ve vodě, protože by to narušilo proces „stárnutí“ česneku (případně nechte den dva vysušit při pokojové teplotě). Nyní se bude proces lišit podle toho, jestli použijete fermentační nádobu nebo rýžovar.

Fermentační nádoba

Jednotlivé paličky česneku zabalte do alobalu – můžete použít klidně i dvě vrstvy. Pokud jste si pro kvašení vybrali fermentační nádobu, nastavte ji na teplotu 122-140 stupňů a vlhkost 60-80 % po dobu deseti hodin. Po uplynutí deseti hodin přenastavte na 140-160 stupňů a vlhkost 90 %: to vše po dobu třiceti hodin. Po třiceti hodinách změňte teplotu na 180 stupňů s vlhkostí 95 % na dvě stě hodin. Poté už bude česnek hotový.

Česnek palice

Rýžovar

Rýžovar je další metodou, jak si černý česnek vyrobit. Na dno rýžovaru dejte papírovou utěrku a doprostřed postavte sklenici s vodou. Kolem této sklenice pak rozprostřeme palice česneku. Znovu upozorňujeme: palice česneku musí být suché! Rýžovar zavřeme a nastavíme na udržování v teple. Po čtyřiceti dnech můžete zkontrolovat, jak na tom váš česnek je. V průběhu bude možná potřeba doplnit do sklenice vodu. Vhodné je také palice česneku přeskládat. Hotový česnek můžeme už oloupat a spotřebovat. Vlhkost by měla být okolo 70 %.

Několik tipů

Abyste dosáhli úspěchu, máme pro vás několik tipů:

  • Použijte vždy takový česnek, který nejeví známky nějakého poškození. Měl by mít krásné stroužky bez náznaku plísně.
  • Žádný ze stroužků česneku by neměl být odkrytý.
  • Před kvašením ve fermentační nádobě použijte vzduchotěsnou nádobu, do které česnek vložíte, abyste se zbavili přílišného aroma česneku ve svém bytě či domě.
  • Pokud nemůžete odstranit nečistoty z česneku bez použití vody, nechte česnek před fermentací pořádně vyschnout!
  • Nechcete-li přenastavovat teplotu a vlhkost ve fermentační nádobě, můžete zkusit recept, který uvádí, že při teplotě 140 °F (či 60 °C) a vlhkosti 70 % udržujete česnek po dobu tří až čtyř týdnů.

Česnek květ

Dá se černý česnek koupit?

Internet je mocný nástroj, takže jej můžete využít i při koupit černého česneku. Sehnat jej můžete ale i v obchodech se zdravou výživou. Jeho cena se pohybuje okolo 400 Kč za 200 g, takže rozhodně se nejedná o levný produkt. Důvodem je samozřejmě to, že jeho příprava je časově náročná (a také to, že u nás černý česnek není až tolik známý). Užívat jej můžete i v kapslích jako doplněk stravy (dostupný v lékárnách).

Palice česneku

Jak se používá černý česnek?

Černý česnek, který si koupíte nebo vyrobíte sami, můžete oloupat a používat přímo. Nebo je můžete rozmixovat na pastu a v případě potřeby je používat do různých pokrmů. Můžete je použít místo klasického česneku a prakticky do všech pokrmů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno