Jak zamrazit třešně

Sezóna tohoto ovoce je krátká – pokud si ji tedy neprodloužíme jeho vhodným skladováním. Podívejte se, jak zamrazit třešně a oprostěte se od klasického kompotování, přípravy marmelád apod. Mražené třešně budou v moučnících nebo v polorozmrzlém stavu chutnat skoro jako čerstvé. A to rozhodně stojí za trochu té práce, kterou tomu věnujete.

Třešně obsahují množství cenných látek. Je důležité zmínit zejména antioxidanty v podobě antokyanů, uloženým v červeném barvivu. Pomáhají pročistit organismus, zbavují buňky škodlivého vlivu negativně působících volných radikálů a tím celkově naše tělo ozdravuj a posilují. Zamrazení třešní většinu těchto látek zachovává, takže je můžete využít v jakémkoliv období roku. Vítaná je tato zásobárna zejména v zimě, kdy je bobulovitého ovoce a peckovin nedostatek.

Měli byste vědět: přítomnost antioxidantů v ovoci a zelenině poznáte podle sytosti jejich zbarvení -čím jasnější a zářivější barvy jsou, tím více antioxidantů jejich konzumací získáte. Například červená paprika vám poskytne větší zásobárnu těchto látek než paprika zelená apod.

Mrazte jen dokonale zdravé třešně

Jakékoliv mražení ovoce (tedy nejenom třešní) vždy začněte pečlivou probírkou plodů. Nesmí být nijak poškozené nebo dokonce nahnilé. Předem vyřaďte i všechny potlučené nebo třeba „jen“ lehce naďobnuté. Mohou vám ještě posloužit při přípravě marmelády nebo jako přísada do ovocné bublaniny, k mražení se ale nehodí.

Odstraňte stopky i případné listy a třešně dobře omyjte pod tekoucí vodou. Poté je nechte dobře oschnout. Jestliže na celý proces spěcháte, dobře je osušte papírovými ručníky nebo kuchyňskou textilií. Třešně, na kterých by zůstala voda, totiž při mrazení snadno ulpí na sobě a vy místo úhledných jednotlivě zmrzlých plodů získáte spíše horu blíže nespecifikovaného ovoce, která bude po rozmražení dobrá snad jen do smoothie.

Třesně nasypte na tác, plech nebo jinou vhodnou nádobu, která se vejde do mrazáku a nechte je zmrznout v jedné vrstvě a to nejlépe tak, by se navzájem nedotýkaly. Bude to trvat asi přes noc. Po této době sesypte zamražené ovoce do vhodného pytlíku, krabičky apod. Už se k sobě neslepí a budete tak moci odebírat porce přesně podle své aktuální potřeby.

Mrazit můžete samozřejmě i plody, které jste předtím rozpůlili a vypeckovali. Přijdete sice o větší množství lahodné šťávy a i nějaké ty vitamíny, na druhou stranu však získáte perfektní surovinu třeba pro přípravu ovocné zmrzliny. Stačí zamražené třešně rozmixovat se zmrzlým banánem a navrch přidat třeba ještě kapku smetany. Získáte perfektní zmrzlinu, kterou můžete zrovna servírovat.

A tyto třešně ocení jistě i všichni hosté, kteří jen neradi vybírají z bublanin, ovocných buchet nebo třeba knedlíků nepříjemné pecky. Je to takové luxusnější vaření, které opět za trochu té námahy navíc stojí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno