Jak zavařit hotové jídlo

Pokud jen neradi vyhazujete zbytky od oběda přemýšlíte nad tím, jak by bylo možné je nejlépe uložit, naučte se, jak zavařit hotové jídlo. Bude ho poté moci použít kdykoliv, když se vám nebude chtít vařit.

Zavařování hotových jídel je vlastně velmi jednouché. Musíte však dodržet některá pravidla, jinak by výsledek nemusel být ani zdaleka takový, jaký očekáváte. A jakých pravidel se tedy držet?

Jak na zavařování masa

Pokud si chcete připravit zavařené maso, musíte ho nejdříve dostatečně tepelně upravit. Nesmí být uvařené jen napůl, potom by se mohlo zkazit. Vždy ho zaléváme výpekem nebo šťávou, a to nejlépe tak, aby bylo vždy celé ponořené. Ovšem sklenice jako taková naopak být doplna naplněná nesmí. Od okraje by měly zbývat vždy dva až tři centimetry volného místa.

Jak zavařovat maso

Jakmile máme takto sklenice připravené, vložíme je do vroucí vody a zavařujeme 60-75 minut. Některé druhy masa však mají výjimku. Pokud máme například v plánu zavařování řízků, pak to provádíme bez nálevu. Ovšem musí jít jen o maso obalené ve strouhance a usmažené, nesmí obsahovat kosti.

Zavařování uzenin

Velmi podobně je na tom tepelné uchování uzenin ,aby se však povedlo, je nutné dbát na dva základní body – párky, klobásy apod. nesmí obsahovat mouku ani strouhanku. Nejlépe takto zavařujeme ručně připravená masa (například šunky). Do sklenic je vkládáme ještě horké, ovšem nikde ne do plna objem sklenice bychom měli vyplnit jen do poloviny, nanejvýše do dvou třetin obsahu, nikdy ne více. Jakmile vložíme uzeniny dovnitř, dobře zavíčkujeme a vaříme při teplotě 100 °C asi 2 hodiny. Poté by měla být konzervace bezchybná a spolehlivá.

Jak na zavařování polévek

Dost možná si však chcete zavařit „jen“ zbytky od oběda. A jak na to? Myslet především na to, že by polévky ani omáčky neměly obsahovat žádná pojiva jde především o mouku omáčky tak zásadně zavařujme nezahuštěné apod. jídla opět naléváme do sklenice ještě teplá. Následně je vkládáme do horké lázně a zavařujeme přibližně jednu hodinu. Poté vyjmeme z hrnce, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Teprve poté je uskladněním.

Čistý vývar se zavařuje jednoduše

Dost možná si však chcete na horší časy uložit jen čistý vývar. Nejprve ho proto zbavte všech zbytků masa nebo zeleniny, nalijte do sklenic a ty po dobrém a důkladném zavíčkování vložte do horké lázně. Tady jim bude stačit půlhodina k tomu, aby se zavařily přesně tak, jak potřebujete. Vychladlé sklenice uložte do spíže a používejte vždy podle potřeby.

Zavařujeme ryby

Potřebujete zavařit filety z ryb? Není to sice příliš obvyklé, ale lze to také provést. Musíte zavařovat očištěné filety bez kostí, jejich velikost by měla odpovídat velikosti zvolené sklenice. Vše dobře uzavřete a vařte podobně dlouho jako běžná masa. Ryby tak můžete uchovat na horší časy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno