Dozrává ve vašem okolí černý bez a vy nevíte, jak zpracovat bezinky a proč se to vůbec vyplatí? Představíme si v krátkosti ty nejvýznamnější léčivé vlastnosti tohoto chutného divokého ovoce a poradíme, kde hledat ty nejlepší recepty.
Zdravotní přínosy bezinek jsou všemi milovníkům přírodní medicíny jistě dobře známé. Pomáhají zejména v boji proti nachlazení, rychle snižují horečku a pomáhají při vykašlávaní a čištění průdušek od hlenů, které v nich zůstávají. Posilují sliznici dýchacích cest a uzavírají krevní cévy v jejich okolí, což omezuje šíření patogenních mikroorganismů. Mírný analgetický účinek bezinek vám pomůže popasovat se například s bolestí hlavy a krku, často doprovázenou obávanou zimnicí. A antivirové a protizánětlivé vlastnosti pomáhají zasadit infekci konečnou ránu.
Méně známé vlastnosti bezinek
Bezinky mají ovšem také příznivý vliv na zažívání a močové cesty. Působí mírně projímavě a regulují trávení, potlačují nadýmaní a pálení žáhy. Navíc mají močopudný účinek. Působí v našem těle jako antioxidant a mohu pomoci také při hubnutí. A odvar pomáhá i na podrážděnou pokožku.
Jak zpracovat bezinky
Marmeláda z bezinek
Umyté zralé plody černého bezu v množství jednoho kilogramu vhoďte do hrnce a přidejte sklenici vody. Jakmile ovoce po 15-20 minutách pustí šťávu, můžete přidat cukr (potřebujete jeden kilogram cukru na kilogram ovoce), vše pečlivě promíchejte a vařte tak dlouho, dokud se nevydaří klasický želírovací test s talířkem. Plňte do sklenic, zavíčkujte a nechte vychladnout,
Náš tip: Černý bez se dokonale doplňuje s chutí sladkých ostružin nebo malin. Zkuste proto část bezinek nahradit právě těmito druhy ovoce.
Léčivá šťáva z černého bezu
Budete potřebovat jeden kilogram umytých bezinek. Nasypte je do hrnce spolu s litrem vody a vařte, dokud bobule nezačnou praskat. Po zchlazení přeceďte a nalijte do lahví., sterilujte při 80 °C asi 15 minut. Používejte při nachlazení a to v množství 3-5 lžiček denně.
Likér z bezinek
Abychom získali chutnou a především zdravou tinkturu z bezinek, budeme potřebovat kilo ovoce. Zalijte je litrem pálenky, zakryjte a nechte odpočívat na teplém místě. Po dobu dvou týdnů každý den láhev dobře protřepte.
V hrnci svařte litr vody s půl kilogramem cukru, kůrou z jednoho citronu, malým kouskem skořice a tří hřebíčků. Vše dohromady vařte po dobu 10 minut a pak nechte vychladnout. Smíchejte s odleženým bezinkovým likérem. Po třech dnech sceďte. Bezový likér stočte do lahví a dobře uzavřete. Nechte na teplém a tmavém místě zrát tři měsíce. A můžete si pochutnat.
Hodí se na popíjení s přáteli, ale uplatní se i v alkoholových dezertech pro dospělé. A nakapete-li ho na vanilkovou zmrzlinu, získáte perfektní doplněk bohatého nedělního oběda.