Jak zpracovat blumy?

Bluma je ovoce, které můžeme najít na stromu zvaném slivoň bluma (Prunus domestica subsp. pomariorum). Jedná se pravděpodobně o křížence slivoně trnky a slivoně myrobalán. Lidé blumy velmi často hází do stejného pytle, jako třeba švestky, a není to tak úplně chyba. Plody lze používat obdobnými způsoby. Dozrávají v červenci až srpnu, takže v tomto období řešíme nejčastěji otázku: jak zpracovat blumy?

Květ

Zavařené blumy

Opravdu velké množství tohoto ovoce jen tak v koláčích neupotřebíte (bez příbytku na váze). Proto je třeba znát také recepty pro hromadné zpracování blum. A jeden z nich nabízíme nyní. Na zavařování bychom měli použít blumy pevné, ale zralé. Před zavařováním je třeba je omýt, rozpůlit a vypeckovat. Pokud chcete pouze zavařené blumy, dejte do každé sklenice na dno asi 5 pecek a pak sklenici doskládejte půlkami blum. Měla by jich být plná sklenice, dejte si ale pozor na to, aby se nedotýkaly víčka. Nemusíme je zalévat žádným nálevem, pouze zavíčkovat a pak sterilovat při teplotě 85 °C asi 25 minut. Blumy pustí šťávu.

  • Nálev: pokud přece jen chcete blumy dosladit, můžete použít nálev, který si připravíte tak, že svaříte 800 g cukru krupice, 2 l vody, 2 kusy badyánu a 2 kousky celé skořice. Poté přidáme ještě 10 g kyseliny citronové a krátce povaříme. Tento nálev vystačí na asi 2 kg ovoce. Doba sterilizace je stejná.

Ovoce

Blumová povidla

Pokud jsou blumy už trochu zralejší a měkké, na zavařování se nehodí. Stále ještě je ale můžete použít, a to právě na přípravu povidel. Ta uděláte tak, že vezmete 3 kg blum, rozpůlíte a vypeckujete je. Nakrájíte je na kousky a dáte do hrnce. Nyní se postup může lišit v závislosti na tom, jak chcete povidla vařit.

  1. Blumy zasypte 1,2 kg cukru krystal a pořádně promíchejte. Nechte několik hodin (ideálně 24) zakryté alobalem v chladu odstát. Je vhodné je v průběhu zamíchat. Poté povaříme po dobu asi jedné hodiny zprudka. To by mělo pomoci k tomu, aby se blumy rozvařily na kaši. Směs je třeba hlídat a často míchat, aby se nepřipálila. Po hodině snížíme teplotu a vaříme ještě 2 hodiny, aby směs ztuhla. Pak ji plníme do skleniček, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.
  2. Blumy zasypeme 500 g cukru krystal a 125 ml octa. Necháme odstát po dobu 24 hodin. Nemícháme! Poté přivedeme k varu (bez poklice). Hodinu vaříme prudce, pak ještě pět hodin přiklopené na nejnižším plamenu. Nemícháme! Rozmixujeme je tyčovým mixérem, přidáme 1 zarovnanou lžičku mleté skořice a asi 50 ml rumu. Nyní promícháme a plníme do sklenic asi centimetr pod okraj. Nahoře zakápneme rumem, zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Zelené blumy

Crumble z blum

Troubu předehřejte na 180 °C. Nyní si připravte blumy (nebo použijte ty, které jste si zavařili): 800 g jich rozpulte a vypeckujte. Poté ještě každou půlku nakrájejte na čtyři stejně velké díly. Rozprostřete je na dno pekáčku o délce 28 cm. Poté smícháme 50 g třtinového cukru, kůru z 1 pomeranče, 1 lžičku mleté skořice a 1 lžičku hladké mouky. Tuto směs nasypeme na blumy a ještě zastříkneme 2 lžícemi vody.

Nyní si připravíme drobenku. Dobře to jde v mixéru, kam dejte 250 g hladké mouky, 150 g másla, 160 g třtinového cukru a 50 g mletých mandlí. Krátce promixujte, až vznikne strouhanka (můžete ji vytvořit samozřejmě také prsty). Drobenku nasypte přes blumy a pečte asi 40 minut dozlatova. Podávejte ještě teplé, ideálně s vanilkovou zmrzlinou nebo šlehačkou.

Koláč s drobenkou

Blumový koláč

Zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na klasické české koláče z kynutého těsta. Začneme přípravou samotného těsta. Na koláč o velikosti jednoho klasického plechu budeme potřebovat: 50 g másla, 300 g hladké mouky, 60 g cukru, 20 g čerstvého droždí (půl kostky), 100 ml mléka, 1 vejce a špetku soli. Nejprve si připravte kvásek: do vlažného mléka rozdrobte droždí a přidejte lžíci nebo dvě mouky a stejné množství cukru (z odměřeného množství). Nechte 15 minut při teplotě od 25 do 30 °C. Vzejitý kvásek smíchejte se zbylou moukou, zbylým cukrem, vejcem a špetkou soli. Vypracujte nelepivé těsto, které necháte asi hodinu kynout. Poté těsto rozprostřete na plech vyložený pečícím papírem a opět nechte asi 30 minut kynout.

Povrch těsta poté poklaďte blumami – nakrájejte si je tak, aby vám jejich konzumace byla příjemná. Množství blum přizpůsobte svým chutím. Buď je budete skládat těsně vedle sebe, nebo s většími odstupy, podle toho, jak to máte rádi. Nakonec je zasypte drobenkou.

Možnosti drobenky jsou hned dvě. Můžete použít klasickou nebo makovou drobenku, která se k blumám nebo třeba švestkám velice hodí.

  • Maková drobenka: 80 g másla, 80 g polohrubé mouky, 30 g mletého máku, 150 g cukru krupice.
  • Klasická drobenka: 130-160 g polohrubé mouky, 80 g másla a 80 g cukru krupice.

Koláč posypaný drobenkou pečeme na 180 °C asi 25 minut.

Salát s mozzarellou a blumami

Blumy se dají použít také do slaných pokrmů. Velice dobře se hodí například do letních salátů. Hrst bazalkových listů nakrájejte nahrubo. Z 1 citronu vymačkáme šťávu. 4 blumy vypeckujeme a nakrájíme na plátky. 550 g rajčat nakrájíme na klínky. 200 g mozzarelly natrháme na kousky. 30 g piniových oříšků opečeme nasucho na pánvi.

Připravíme si dresink: nasekanou bazalku smícháme s 5 lžícemi olivového oleje a polovinou citronové šťávy. Přidáme 2 lžíce vody, sůl a pepř podle chuti.

Blumy a rajčata promícháme se zbylou citronovou šťávou a dáme na talíř (jeden velký nebo čtyři malé – množství je na čtyři porce). Obložíme mozzarellou a posypeme oříšky. Podáváme přelité dresinkem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno