Jak zpracovat dýni

Ještě donedávna se dýně na našich zahradách vyskytovaly jen zřídka. Dnes jsou však stále populárnější a díky novým a novým odrůdám dosažená úroda často doslova přerůstá naše možnosti. Poradíme vám, jak zpracovat dýni se vším všudy – od chutných receptů až po dobré tipy na dokonale zamrazení.

Tato svůdně oranžová zelenina je cenným zdrojem mnoha živin (hlavně vitamínů A, D a B, organických kyselin – i mikro a makroprvků, jako je zinek, draslík, fosfor, vápník). Je nízkokalorická, proto je její konzumace doporučována hlavně dětem a starším osobám, nebo lidem s oslabenou imunitou nebo s nadváhou. Dýňe se jen zřídkakdy jedí syrové, protože jsou docela tvrdé a nepříliš šťavnaté. Jsou ovšem skvělé třeba pro přípravu polévek, omáček, pyré, koláčů apod.

Zpracování dýně – dobré tipy a rady

Dýňová polévka

Nejoblíbenější formou konzumace dýně na našich stolech je rozhodně jemná krémová polévka, podle krajových zvyklostí podávaná s malými knedlíčky nebo i s rýží. Polévka se připravuje z vařené a rozmixované dužiny dýně. Najdete její nasládlejší variantu s mlékem, cukrem a špetkou skořice nebo kořeněnou s přídavkem dalších druhů zeleniny (např. s cibulí, česnekem, mrkví, petrželí, pažitkou či koprem). Z koření se nejlépe hodí kari, zázvor a muškátový oříšek a skvělým partnerem jedinečné chuti dýně je i citronová šťáva nebo ocet balsamico.

Dýňové kompoty a džemy

Dýně se také často připravují ve formě sladkých nebo kyselých kompotů či džemů. Dýni je třeba oloupat a nakrájet na kostičky a poté ve sklenici zalít nálevem, vytvořeným z vody (5-6 sklenic), cukru (10-15 lžiček), soli (1 lžička) a 10% ocet (1 šálek). Chuť dýňového kompotu lze obohatit přidáním hřebíčku, skořice, bobkového listu nebo jiného koření.

A co takhle dýňový džem? I ten je opravdu jednoduchý. Budete potřebovat asi 2 kg dýně, 1-1,5 šálku cukru, 1/4 šálku vody a citronovou šťávu. Staří dusit, dokud nedosáhnete požadované konzistence. Dýně je samozřejmě předtím třeba očistit a rozmixovat. A slušet jí to bude i s mnoha dalšími ingrediencemi. Perfektně se k ní hodí třeba pomeranče, brusinky, jablka a z koření pak skořice, hřebíček a zázvor. Rozhodně se nebojte experimentovat a zkoušet stále nové a nové obměny.

Dýně jako příloha

Dýňová dužina je také vhodná pro výrobu kaší a pyré, které jsou vynikajícím doplňkem k omáčkám a masovým směsím. Dušená dýně vám pak zachutná třeba v guláši nebo jako jedna ze složek složka zeleninového rizota. Malé dýně lze také pouze nakrájet na plátky, okořenit, posypat oblíbeným sýrem a upéct.

Lze dýně mrazit? Ale samozřejmě

Je k tomu potřeba dýně oloupaná a nakrájená na kostičky. Jen počítejte s tím, že po rozmrznutí už nebude mít tak pevnou a jemnou konzistenci, na kterou jste zvyklí u čerstvé zeleniny. Přesto se skvěle hodí pro přípravu polévky, pyré nebo koláčů. Lze ji zmrazit také ve formě již hotového pyré.

Diskuse - zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here