Jak zpracovat kdoule

Na naše zahrádky se pomalu začínají vracet. Příliš dlouho však byly zatlačovány do pozadí, a proto dnes postupy na to, jak zpracovat kdoule, ovládá jen málokdo. Pojďme si připomenout ty nejzajímavější a nejchutnější, které nebudou na váš volný čas klást příliš velké nároky.

Syrové se kdoule konzumovat nedají. Ovšem tepelně upravené nemají chybu. Obsahují kromě jednoduchých cukrů a cenných organických kyselin také taniny, pektin a těkavé silice. Jsou opravdu bohaté na vitamin C (obsahují ho více než citron!), provitamin A a vitamíny ze skupiny B. Najdeme v nich také mnoho minerálů, jako: vápník, draslík, železo, měď, hořčík a fosfor.

Díky obsahu cenných nutričních látek se kdoule doporučuji jako šikovný pomocník a léčivo při zánětech trávicího traktu i pro pomoci s nachlazením a kašlem. Rovněž posilují játra a podporují správný metabolismus tuků, což je důvod, proč bývají často doporučovány jako skvělý doplněk snah o hubnutí.

Jak zpracovat kdoule

A teď už přichází čas na slíbené rychlé a chutné recepty. Připravíte si s námi džem, šťávu nebo třeba přesnídávku?

Přesnídávka z kdoulí, hotová raz dva

Ingredience:

  • 1,2 kg kdoulí
  • 1 kg cukru
  • 2 sklenice vody
  • 2 kousky skořice nebo 0,5-1 lžičky mleté skořice (volitelné)

Postup:

Kdoule omyjeme, rozkrájíme na poloviny a nakrájíme na větší kostky. Nasypte ovoce do velkého hrnce, přidejte cukr, zamíchejte, přidejte vodu a skořici. Vařte na mírném ohni, dokud nebudou kdoule velmi měkké (během vaření ovoce změní na oranžovou).

Přelijte hotovou přesnídávku do čistých a vysušených sklenic (doporučujeme dávat sklenice do trouby předehřáté na 100 stupňů a péct po dobu 15 minut). Dobře zavíčkujte a otočte sklenice vzhůru nohama. Přikryjte teplým ručníkem a nechte je vychladnout – nejlépe přes noc.

Šťáva z kdoulí – recept

Kdoule zbavíme semen a nakrájíme na malé kousky nebo rozdrtíme mixérem. Ovoce vložíme do velké misky a zasypeme cukrem v poměru přibližně 1200 gramů cukru na kilogram ovoce.

Míchejte několikrát denně, dokud není cukr zcela rozpuštěn a kdoule nepustí šťávu. To by mělo trvat přibližně sedm dní, takže nezapomeňte nádobu pokaždé dobře přikrýt. Po dokončení celého procesu sceďte šťávu skrz gázu a vymačkejte i zbývající ovoce. Skladujte v lahvích nebo sklenicích. Chcete-li, aby šťáva vydržela déle než tří měsíce, pasterizujte ji. Bude stačit 80 °C a 15-20 minut času podle velikosti sklenic.

Džem z kdoulí

Ingredience:

  • 1 kg kdoulí
  • 2 lžíce citrónové šťávy
  • 500 g cukru
  • 1 kousek skořice

Kdoule připravíme stejně jako v předcházejících receptech. Vložíme do hrnce spolu se skořicí. Lehce podlijeme vodou a dusíme doměkka. Vyjmeme skořici a propasírujeme. Vrátíme zpět do hrnce a přidáme cukr. Povaříme asi deset minut, přidáme citronovou šťávu a plníme do sklenic. Sterilujeme stejně jako v předcházejícím případě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno