Ketonová neboli proteinová dieta

Ketonová dieta je vytvořena za účelem hubnutí. Jde o dietu, založenou na příjmu vysokého množství bílkovin a prakticky nulového množství sacharidů. Organismus se tak dostane do stavu ketózy, kdy tělo nebere energii ze sacharidů, ale z ketonů. Ty se vytváří při spalování tuku.

steakKetonovou dietu naleznete také pod označením proteinová, bílkovinová nebo ketogenní. Jde o takový typ diety, během které je snížen příjem sacharidů na minimum. Za to bílkovin může jedinec, který drží tuto dietu, sníst takřka neomezené množství. Ketonová dieta je stále více oblíbená, a to i přes to, že s ní souvisí jistá zdravotní rizika. Proces, kdy organismus čerpá energii z ketonů, je totiž pro tělo náročný a vyčerpávající. Výhodou této diety je však možnost shození poměrně velkého množství tuku za krátkou dobu. Při správném postupu a pozvolném dostávání se do původního stavu lze eliminovat i tzv. jojo efekt.

Ketonová dieta a zdraví

Jak bylo uvedeno, ketóza, tj. stav, kdy tělo čerpá energii z ketonů, je pro tělo vyčerpávající. Při dlouhodobém dodržování této diety tak může dojít i ke zdravotním obtížím a výrazné únavě organismus. Z toho důvodu se doporučuje dodržování ketonové diety jen několik dnů, ideálně 7-10. Odborníci doporučují ketonovou dietu jako vhodný start při jiné dietě za účelem úbytku hmotnosti. Po drženíketonové diety je třeba přecházet plynule na zdravou a komplexní stravu, aby nedošlo k jojo efektu. Pokud byste se po dietě vrátili k původnímu jídelníčku, hrozí, že se vám shozená kila vrátí i s přebytkem.

Ketonová dieta a strava

Ketonová dieta nemusí být striktně založená na předepsaném jídelníčků „co, kolik a v kolik“. Při dodržování dieta je třeba konzumovat jen určité druhy potravin, na druhé straně se některým zcela vyhnout. V opačném případě bude dieta bez účinku. Je třeba také poznamenat, že během prvních dní bude tělo čerpat z nahromadění energie, bude tak chvíli trvat, než se do stavu ketózy dostanete a budete čerpat energii skutečně přímým spalováním tuků.

Vhodné potraviny

Během ketonové diety je možné jíst ve velké míře různé druhy masa, ryby, uzeniny, mléčný výrobky a vejce. Je třeba vybírat ty potraviny, které jsou bohaté na obsah bílkovin, na druhé straně je třeba se vyhnout velkému množství nezdravých tuků. Proto je třeba jíst jen v omezené míře jogurty a vyhnout se tučným prorostlým typům masa.

Nevhodné potraviny

Nevhodné potraviny jsou všechny, které obsahují nějaké množství sacharidů. Budete tak muset vynechat veškeré pečivo, obiloviny (rýže ad.), brambory, zelenina s vyšším obsahem sacharidů (mrkev). Ze svého jídelníčku musíte zcela vynechat veškeré sladkosti. Zapomeňte také na sladké ochucené nápoje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno