Kurkumin

Kurkumin je přírodní barvivo žluté barvy, které se získává z kořenů rostlin kurkumy. Ačkoliv je kurkumin barvivo, které se používá v oblasti potravinářství i průmyslu, stále častěji je spojováno s léčivými a blahodárnými účinky. Díky tomu má také využití ve farmacii.

Kurkumin je látka, která se extrahuje z kořenů rostlin z rodu kurkumy. Jde o přírodní barvivo, které nalezneme pod označením E100. Kurkumin se vyrábí extrakcí, při které se používají organická rozpouštědla. Setkat se můžete s různým pojmoslovím, kurkumin se obvykle označuje také jako kurkumová žluť či diferuloylmethan.

Kurkumin a kurkuma

Často dochází k zaměňování kurkumy s kurkuminem. Kurkuma je koření, označované také jako indický šafrán, které se získává z kořene kurkumovníku. Kurkuma obsahuje různé látky, např. éterické oleje. Kurkuma obsahuje jisté množství kurkuminu, něco málo přes 3 procenta. Z toho je zřejmé, že kurkumin jako takové je jen jednou z mnoha látek, obsažených ve zmíněné rostlině. Zatímco kurkuma se používá v gastronomii, je hlavní složkou kari působí preventivně na lidský organismus, jako účinné léčivo se využívá jen extrahovaný kurkumin. Ten se také používá jako průmyslové barvivo v potravinářství, ačkoliv dílčí pokrmy skvěle obarví i kurkuma samotná.

Vliv na zdraví

Kurkumin patří mezi přírodní barviva, která na rozdíl od těch chemicky vyrobených působí pozitivně na lidský organismus. Podle současných výzkumů kurkumin neškodí, v jistých případech však může dráždit pokožku. Dále se nedoporučuje jeho konzumace v době těhotenství a také těm, které trápí srážlivost krve. Nyní však k pozitivním vlastnostem kurkuminu.

Antioxidační účinky

Antioxidační účinky patří mezi nejdůležitější vlastnosti kurkuminu vůbec. Kurkumin totiž obsahuje několik druhů bioaktivních fenolů, které ničí volné radikály v těle, brání k poškozování zdravých buněk. Společně s výraznými antioxidačními účinky také zlepšují stav imunitního systému.

Ochrana jater

Příjem kurkuminu vede ke zvýšenému vylučování žluči z jater. Díky tomu je tak podporováno trávení tuku, což je pro zdraví velmi důležité. Kurkumin však pomáhá k celkové ochraně jater, pomáhá jak při chronických jaterních onemocněních, tak při zánětech, žloutence či otravě.

Trávicí ústrojí

Pozitivně se také hodnotí vliv na trávicí ústrojí. Kromě zmíněné ochrany jater totiž kurkumin zajistí také celkové zlepšení trávení, podporu žaludku i žlučníku. Navíc podporuje i zvýšenou produkci kyselin. I díky tomu je trávení podpořeno. Pokud tak máte problémy s trávením, kurkumin může pomoci.

Další účinky

Kurkumin je látkou, která dokáže pomoci opravdu v mnoha oblastech. Zmiňme tak alespoň některé další. Kurkumin snižuje hladinu cholesterolu, dále působí protizánětlivě, protinádorově, urychluje hojení, působí proti parazitům a podporuje také nervový systém. Na kurkumin bychom rozhodně neměli zapomínat, ať už jej budeme do těla dosávat v čistě farmaceutické formě, tedy ve formě tablet či speciálních přípravků, či jako součást kurkumy, např. v kari.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno