Kuzu – účinky na zdraví

Kuzu je označení pro škrob, získávaný z  kořene japonského vinného kmene. Kořen kuzu (též kudzu) obsahuje větší množství izoflavonoidů a dalších látek. Díky tomu má pozitivní vliv na zdraví a používá se i v léčitelství.

Ačkoliv pochází kořen japonského vinného kmene (japonské maranty) z japonských hor, dnes se běžně pěstuje i na území USA, především v jižních oblastech. Označením kuzu se myslí právě škrob, který se z kořene vinného kmene získával. Získání výtažku je a bylo velmi pracnou záležitostí. Vyžadovalo pozdní sběr kořene v zimě, následně vymývání kořene, nařezávání a shromažďování obsažené tekutiny. Potom se čekalo, až se škrob usadí a tekutina zhoustne. Léčivé účinky tohoto škrobu jsou známy po mnoho let a předávají se i dodnes. V současnosti můžeme zakoupit škrob kuzu i u nás. Pojďme se blíže podívat, při jakých potížích na bílý prášek z kořenné vinné révy může pomoci.

Kuzu a účinky na zdraví

Kořen kuzu obsahuje celou řadu izoflavonoidů, např. daidzen, daidzin či puerarin. Ty mají podle vědeckých výzkumů pozitivní vliv na správnou funkci oběhového systému organismu. Již v tradiční japonské medicíně se používal pro léčení žaludečních potíží. Mimo flavonoidy obsahuje sacharidy, bílkoviny, vápník, železo, fosfor a další minerály.

Odbourání stresu a zbavení závislosti

Kořen kuzu obsahuje látky, které posilují imunitní systém a prokazatelně odbourávají stres. Pokud se tak nacházíte v těžkých emočně vypjatých situacích, příjem tohoto škrobu vám může pomoci. Škrob kuzu se však používá také při léčbě závislostí různého charakteru, např. závislosti na nikotinu, alkoholu, ale také třeba hazardních hrách.

Vliv na kardiovaskulární systém

Příjem bílého prášku kudzu má pozitivní vliv na celý kardiovaskulární systém. Rozšiřuje tepny, snižuje krevní tlak i reaktivitu cév. Díky usnadnění průtoku krve a snížení odporu v cévách rovněž řeší problémy s bolestmi hlavy.

Trávicí ústrojí

Pro léčbu onemocnění, spojených se zažívacím ústrojím, se kořen kuzu používá odnepaměti. Používá se k podpůrné léčbě při chronických onemocněních střev, zmírňuje překyselení žaludku a ulevuje od nevolností. Má detoxikační účinky a pomůže při poškození jater, způsobenou otravou alkoholem nebo léky.

Další účinky na zdraví

Příjem kuzu posiluje celkový imunitní systém, zvyšuje libido, stabilizuje krevní tlak a snižuje teploty. Používá se jako náhradní tekutá strava pro osoby, které ze závažných zdravotních důvodů nemohou přijímat potravu v pevné podobě. Zvyšuje vitalitu a stabilizuje nervový systém.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno