Kyselina alfa lipoová – účinky

Kyselina alfa lipoová je v omezeném množství produkována v lidském organismu, nalezneme ji také v mateřském mléce. Řadí se mezi nejsilnější antioxidanty a pomáhá při prevenci i léčbě celé řady onemocnění. Proto je vhodné zvýšit příjem této látky některými bylinami, potravinami či doplňky stravy.

Kyselina alfa lipoová působí v organismu při nejrůznějších procesech, které podporují povzbuzování energie. Z hlediska stavby a účinků má charakter růstových faktorů, výrazně se také podílí na dekarboxylaci kyseliny pyrohroznové. Jak jsme uvedli v samotném úvodu, kyselina alfa lipoová se v organismu vytváří sama, ovšem jen v malém množství. Proto je dobré dodat organismu této látky více a využít tak plně jejích pozitivních schopností.

Účinky kyseliny alfa lipoové

Kromě základní funkce, tj. podpory povzbuzování energie, pomáhá kyseliny alfa lipoová v celé řadě směrů. Pojďme se nyní podrobněji na některé z nich zaměřit

Antioxidační účinky

Tato kyselina se řadí mezi nejsilnější a nejúčinnější antioxidanty vůbec. Působí tak proti volným radikálům, které mohou vést k výskytu řady závažných onemocnění. Vzhledem k tomu, že se volné radikály ve větší míře vytváří při sportování a extrémních fyzických výkonech, doporučuje se příjem této kyseliny zejména sportovcům. Kyselina alfa lipoová však nepůsobí jako antioxidant samostatně, nýbrž se podílí na spolupůsobení s dalšími antioxidanty. Na jednu stranu je chrání, na druhou stranu pak od nich přebírá radikály a umocňuje jejich likvidaci.

Hladina krevního cukru

Kyselina alfa lipoová je důležitou látkou pro osoby, které trpí cukrovou. Pomáhá totiž stabilizovat hladinu krevního cukru, kterou dokáže přímo snižovat. Kromě přímé léčby diabetu pak pomáhá i preventivně. Osoby, které mají rodinné příbuzné, trpící cukrovkou, by se měli na zvýšení příjmu této kyseliny blíže zaměřit.

Játra

Další důležitou funkcí kyseliny alfa lipoové je ochrana a regenerace jater. Z toho důvodu se používá při léčbě celé řady jaterních onemocnění, např. při cirhóze. Ke zvýšenému příjmu kyseliny se však přistupuje i v případě poškozené jater vlivem otravy houbami.

Další účinky

Ačkoliv má kyseliny alfa lipoová velký význam především z hlediska antioxidačních účinků a léčby diabetu a jaterních onemocnění, vykazuje také další pozitivní účinky. Používá se např. po léčbě ozařováním či při onemocněních nervové soustavy.

Příjem kyseliny alfa lipoové

A jakým způsobem zajistit zvýšený příjem této látky? Jednou z množností je nákup ve formě tablet. Pokud však nechcete investovat do drahých potravinových doplňků, můžete se zaměřit na zvýšení konzumace špenátu, brokolice, brambor, červeného masa či kvasnic. Tyto potravin obsahují kyseliny poměrně velké množství a nadto obsahují celou řadu dalších zdraví prospěšných látek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno