Kyselina fosforečná

Kyselinu fosforečnou najdeme v potravinářském průmyslu pod označením E338. Na jednu stranu jde o kyselinu, které našemu organismu prospívá, na stranu druhou však může dráždit a způsobovat odvápňování. Kde se nachází a jak to s ní skutečně je se dočtete dále.

Coca ColaKyselina fosforečná má chemický vzorec H3PO4, jde o středně silnou trojsytnou kyselinu. Tato kyselina se však nevyužívá jen v potravinářství, uplatnění má především v odvětví stomatologie (pro výrobu zubních tmelů), ale také při zpracovávání ropy nebo úpravě kovů.

Kyselina fosforečná v potravinářství

V potravinářství se používá tato kyselina nejčastěji jako prostředek pro okyselování. Průzkumy ukázaly, že tato kyselina tvoří celou čtvrtinu hmotnosti ze všech kyselin, užívaných v potravinářství. Jde o nejlevnější, současně včas nejsilnější látku, která má okyselovací schopnost. S E338 se nejčastěji setkáte v kolových nápojích, hlavním zástupcem je pochopitelně Coca-Cola. Tato látka způsobuje známou mírně štiplavou chuť, která je pro Colu typická. V určitém množství se kyselina fosforečná využívá také při výrobě a zpracování tuků, margarínu nebo sýrů.

Vliv na lidský organismus

Je potvrzeno, že v menších dávkách není kyselina fosforečná nijak nebezpečná pro lidský organismus, ba právě naopak. Následující odstavce pojednávají o pozitivních a negativních vlivech kyseliny a snaží se poukázat na náročnost tematiky.

Pozitivní vlivy

Kyselina fosforečná je bohatým zdrojem fosforu pro lidský organizmus, fosfor je přitom velmi důležitým minerálem. Právě fosfor se podílí na mnoha procesech v těle, proto by se jeho příjem neměl zcela opomíjet. Ovšem fosfor se ve stravě objevuje poměrně hojně a lidí s nedostatkem fosforu je málo. Tento minerál je důležitý pro kvalitní stavbu kostí. Příjem fosforu je tak velmi důležitý a kyselina fosforečná může být jeho dobrým zdrojem, ovšem jen do určité míry.

Negativní vlivy

Pokud člověk přijímá přebytek fosforu, může to mít pro organismus velmi škodlivé vlivy. Přebytek fosforu se totiž z těla vylučuje jako fosforečnan vápenatý. To může narušovat rovnováhu mezi fosforem a vápníkem a velmi často to vede k nedostatku vápníku, následně pak k úbytku kostní hmoty. Lidé, kteří trpí přebytkem fosforu, mohou mít problémy s lámavostí kostí. Při dlouhodobém přijímání velkého množství kyseliny fosforečné hrozí také upožděný růst a zvýšené riziko poškození srdce a ledvin.

Fosfor je tak důležitým minerálem, který naše tělo potřebuje. Žijeme však v době, kdy mnozí lidé přijímají enormní dávky Coca-Coly a podobných kolových nápojů a způsobují si tak značné problémy, které souvisí s nadměrným příjmem kyseliny fosforečné.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno