Domů Výživa Pěstování Ledový salát – pěstování

Ledový salát – pěstování

Chcete si tuto jedinečnou zeleninu dopřát i z vlastních zdrojů? Pěstování ledového salátu je poměrně snadné. Nepotřebujete ho ani předpěstovávat, pokud se spokojíte s podzimní sklizní a bude ještě šťavnatější, než ten z obchodu.

Jde vlastně o druh klasického salátu (Laxtuca sativa), jež své jméno získal díky originálním, křehkým a lesklým listům. Pro svou šťavnatost je oblíben zejména v salátech. A není také bez zajímavosti, že všechny odrůdy ledového salátu mají nižší tendenci k hromadění dusičnanů, škodlivých pro naše zdraví.

Ledový salát

Ledový salát můžeme pěstovat buď z přímého výsevu nebo ze sazenic. Druhý postup umožňuje získat větší úrodu a i když je pracnější, bývá doporučována. Jestliže chceme zasadit mladé rostliny brzy na jaře, je třeba semenáčky předpěstovat ve skleníku nebo je koupit již hotové. Pro pozdější výsadbu na záhon vyžadují výsev pod fólii nebo do fóliového tunelu. Doba růstu sazenic obvykle trvá 35-55 dní v závislosti na světelných podmínkách a dalších faktorech (vlhkost, teplota), převažujících v daném období.

Pěstování z brzkého výsevu

Semena se vysévají v únoru do hloubky asi 0,5 cm. Zakryjeme je jemnou vrstvou jemně prosáté půdy a zakryjeme průhlednou fólií. Po vyklíčení přesadíme semenáčky s jedním párem pravých listů do květináčů o průměru 5-6 cm. Po zmrzlých přemístíme na venkovní záhon.

Pěstování pro letní a podzimní sklizeň

Semena pro pozdější sklizeň se vysévají na přelomu března a dubna. Při řádném zakrytí a dobrém počasí trvá produkce sazenic salátu na letní sklizeň asi 30-35 dní. Můžeme však zacílit i na pozdější sklizeň a vysít semena ještě i v polovině července. Pro opravdu křupavý salát, který nijak nebudou utlačovat sousední rostliny, používáme ideální sponu při výsadbě 30-40 x 20-25 cm. Sazenice také pravidelně hnojíme a dopřáváme jim mírnou zálivku.

Ledový salát nemá tendenci příliš vybíhat do květu, takže se sklizní si můžeme dovolit trochu otálet. V lednici nám vydrží i dva týdny, pokud ho lehce omyjeme, necháme odtéct přebytečnou vodu a uložíme ho do plastového sáčku s několika menší otvory (stačí propíchnutí vidličkou).

V kuchyni ho lze používat za studena i za tepla. Může se stát klasickou ozdobou salátů, ale i šťavnatou vložkou do polévek v asijském stylu. A nevadí mu dokonce ani velmi rychlé osmahnutí (nejlépe na sezamovém oleji).

Vhodné odrůdy pro naše podmínky

Jednotlivé odrůdy ledového salátu se od sebe liší tvarem, velikostí, tvarem ale i barvou hlávky. Lze je také rozdělit podle období výsevu na časné, středněčasné, středněpozdní a pozdní. Mezi nejoblíbenější a nejprověřenější v našich podmínkách patří:

Bakata

Carmina

Goplana

Granada Ożarowsk

Juleczka

Kinga

Ludwina

Olimp

Samba

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno