Wasabi – pěstování

Když se řekne wasabi, téměř každý si představí zelenou pastu, která se z něj vyrábí. Ve skutečnosti bychom si ale měli představit křen zelené barvy. Latinský název této rostliny zní Eutrema japonicum, dříve také Wasabium japonicum. České označení eutrema japonská se mezi lidmi téměř nepoužívá – zkrátka a dobře celou rostlinu označujeme pojmem wasabi nebo také japonský křen.

Historie japonského křenu

Nejstarší zmínky o této rostlině pochází z japonských zdrojů z roku 794. V tomto období se používala jako horská léčivá bylina. Ceněná byla stejně jako slavný ženšen. Wasabi se používal především jako protijed, zejména v případě požití zkažených potravin. A protože sushu či sashimi podléhá zkáze velice snadno, stalo se wasabi jeho přirozeným doplňkem. Díky sushi se také pasta wasabi rozšířila do celého světa. A stala se oblíbenou nejen k sushi, ale také k uzeninám nebo grilovaným jídlům. Známé jsou také oříšky ve wasabi krustě.

Sushi

Kde roste wasabi?

Původ rostliny není těžké uhádnout. V Japonsku roste wasabi divoce nejčastěji na březích stinných horských potoků. Kořen lze použít k přípravě tolik oblíbené pasty. Třením kořene se uvolňují enzymy, které způsobují typickou chuť. Wasabi není příliš drahá potravina a také pasta z něj připravená je cenově dostupná. Ty nejlevnější ale mohou obsahovat jen velmi málo Eutrema japonicum. Proto je ideální variantou vyrobit si tuto pastu sami. Kde ale získat kořen?

Wasabi: kde sehnat čerstvý kořen

Narazit na čerstvé wasabi v klasických supermarketech je nemožné. Pokud toužíte po čerstvém kořenu, musíte si jej sami vypěstovat anebo se zaměřte na potravinové obchody, jejichž specializací jsou asijské potraviny. Právě zde můžete narazit na nejrůznější ovoce a zeleninu, které se v běžných obchodech neprodávají. Vyzkoušet tak můžete celou řadu potravin – včetně čerstvého wasabi.

Japonská ochucovadal

Základní podmínky pro pěstování

Najít vhodné místo pro pěstování wasabi ve vaší zahradě nemusí být vůbec jednoduché. Rostlina totiž miluje stín s vlhkým teplý podnebím. Je možné ji pěstovat v mírném pásu, nejlépe poroste v teplotách od 7 do 21 °C. Velké výkyvy teplot rostlina netoleruje. Při teplotě až do -8 °C může ještě dorůstat a za těchto podmínek je možné ji ještě sklízet. Mráz pro zdravou rostlinu není problém.

Vysoká vlhkost vzduchu

Tam, kde wasabi přirozeně roste, je vysoká vlhkost vzduchu. Té je možné v našich podmínkách poměrně těžko dosáhnout. Proto musíme tyto podmínky vytvořit sami. Voda proudící pod korunami stromů ochlazuje horký vzduch, naopak v zimních teplotách jej tento vzduch zase otepluje. V přírodě roste pod baldachýnem listí v lese a přijímá přesně tolik záření, kolik potřebuje. Amatérský zahradník má zde dvě možnosti. Vysaďte wasabi pod stromy nebo vytvořte umělý stín pro rostliny. Nejlepší je použít skleník, který udržuje vzduch teplý a vlhký a umožňuje regulaci teploty.

Hnojení

Ještě před samotnou výsadbou je vhodné přidat do půdy potřebná hnojiva. Vhodná jsou ta organická, která obsahují síru. Hnojivo zapracujte do hloubky až 30 cm. pH půdy by mělo být mezi 6 a 7. Půda musí být dobře propustná – navzdory tomu, že má wasabi rád vlhkost, nesnáší stojatou vodu. Půda nesmí nikdy vyschnout!

Pěstování ze semen

Semena sadíme na konci podzimu, protože rostlina potřebuje zimu, aby vytvořila silné kořeny. Pro urychlení klíčení namočte semena do misky s vodou. Takto je nechte přes noc. Jednotlivá semena vysévejte v rozmezích 3 až 7 cm od sebe. Lehce je vtlačte do země. Ihned poté je dobře zalijte vodou. Po vzejití rostliny ji vyjednoťte tak, aby mezi sebou měla rozestupy asi 30 cm. Poté už musíte denně zalévat a odstraňovat plevel. Při jakékoli péči o rostliny si počínejte velmi opatrně, protože listy rostliny se snadno lámou.

Wasabi

Sklizeň wasabi

Pěstování wasabi je určeno pro zahradníky, kteří jsou trpěliví. Svou skvělou chuť získá kořen teprve po dvou letech. V té chvíli dosáhne výšky asi 70 cm a jeho růst ustane. Nyní se energie hromadí na vytvoření oddenku. Ideální velikost oddenku je 18 až 21 cm. Ať už se rozhodnete použít wasabi na cokoli, pamatujete si, že svou chuť získává teprve po nastrouhání. Pokud chcete wasabi pěstovat i dál, můžete několik rostlin nechat v zemi a počkat, až vytvoří semena. Ta si připravte na následující sezónu.

Použití wasabi

Jakmile oddenek – kořen vykopete ze země, očistěte jej od půdy a případně odlomte také všechny listy. Ostrým nožem jej oloupejte a poté nastrouhejte na jemném struhadle. Nyní už lze wasabi použít obdobným způsobem jako klasický křen. Ideální je vytvořit z něj wasabi pastu: do 50 g strouhaného wasabi vmíchejte 1 lžíci rýžového octa a špetku soli. Nejlepší je wasabi pasta těsně po přípravě, proto ji připravujte těsně před použitím.

Wasabi v kuchyni

Wasabi má také široké kulinářské využití. Pro většinu lidí je spojen se sushi a dalšími japonskými pochoutkami, včetně pohankových nudlí (zvaných soba). Typicky se wasabi podává také s nakládaným zázvorem a sójovou omáčkou. Stále častěji se ale wasabi používá ke zvýraznění chuti masa, jako je hovězí, vepřové, uzeniny, bílá klobása, vaječné pokrmy, saláty či polévky, ale také do majonézy nebo jogurtu.

Wasabi v Japonsku

Wasabi je součástí japonské kultury natolik, že jej můžete najít snad všude. Koupíte zde pivo s přídavkem wasabi, wasabi chipsy nebo dokonce wasabi zmrzlinu. Wasabi má antibakteriální vlastnosti, čehož Japonci využili pro výrobu speciální papíru, do kterého se balí potraviny. Ačkoli u nás není snadné wasabi vypěstovat, v Japonsku se jedná o běžnou potravinu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno