Loupání vařených vajec

Milujete chlebíčky nebo vajíčkovou pomazánku, ale loupání vařených vajec nepatří právě mezi vaše oblíbené činnosti? Naučíme vás několik triků, které vám s celým procesem pomohou. Nejsou nijak složité a pokud je použijete, nezabere vám žádné vajíčko víc než několik vteřin.

V první řadě je třeba se postarat o to, aby vajíčka při vaření nepopraskala. Vyplatí se dodržovat několik zásad. Vejce zejména nikdy nepoužíváme přímo z lednice. Místo toho je necháme ohřát na pokojovou teplotu, a teprve poté je uvaříme. Do hrnce s horkou vodou se vyplatí přidat také půl lžičky soli nebo lžičku octa. Tito šikovní pomocníci okamžitě srazí bílek v případě, že se při vaření přece jen něco nepovede a vajíčka prasknou.

Kopr s vejcem

Na vajíčka, která se obtížně loupou, platí jedlá soda

Už předem víte, že tahle várka vajíček „nestojí za nic?“ Dejte si pozor na to, jak je vaříte. V hrnci je zalijte tak, aby horká voda dosahovala asi 5 centimetrů nad ně. A před dosažením bodu varu přidejte do vody i jednu lžičku jedlé sody. Ta rychle a elegantně změní pH bílku, což vám při loupání pomůže tak, že se bílek bude méně lepit na skořápku.

Pomůže i prudké zchlazení

Další možností je i prudká změna teplot. Takže horká vajíčka vložte okamžitě pod proud studené vody. Nádavkem můžete přidat i pár kostek ledu. Skořápka popraská a vaječný bílek se smrští. A to je právě to, co potřebujeme, aby šla skořápka snadno oddělit.

Vajíčku podrťte o stěny hrnce nebo poválet

Dobře připravenou skořápku lze sloupnout za pár vteřin. Vajíčko buď můžete popraskat ještě v hrnci (několikrát s ním prudce zatřesete a necháte je narážet do stěn) nebo je již vychladlá poválíte na vhodné podložce. Stačí kuchyňská linka nebo prkénko. Obojí funguje opravdu perfektně.

Jakmile se na skořápce začnou objevovat praskliny, ponořte vajíčko do ledové vody ještě jednou. A skořápka bude od vajíčka odpadávat skoro sama, však uvidíte.

Vajíčka lze také vyloupnout jako avokádo

Hledáte co nejjednodušší způsob nenáročný na prostor? Jeden pro vás máme. Vajíčko nejdřív „pomačkejte“ v dlani. Opět je cílem co největší narušení skořápky. Potom si vezměte lžíci na polévku odpovídající velikosti a vajíčko s ní naklepněte na širším konci. Poté do vzniklé mezery lžíci vsuňte, lehce s ní pootočte a vajíčko vám vyklouzne docela samo.

Tento postup vyžaduje trochu praxe, ale jakmile se ho jednou naučíte, už nikdy nebudete vajíčka loupat jinak. Koneckonců, velmi podobný způsob nejspíš používáte na avokádo, u něhož je cílem oddělit měkkou dužinu od tuhé slupky. Důležité je vybrat lžíci s co nejtenčím okrajem, která do vzniklé mezery snadno vklouzne. A nezáleží na tom, zda loupete vajíčka nebo „jen“ zdravou zelenou zeleninu. A skořápku určitě nevyhazujte, dají se použít třeba jako hnojivo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno